По долго очекување и необјасниво изостанување на легендарната Супер Марио од паметните телефони, симпатичниот водоводџија конечно пристигна. Корисниците со Android уреди за жал ќе мора да почекаат, но Марио е достапен на iOS. Ова значи дека уште сега може да го играте на iPhone или на iPad. Можеби очекувано во првиот час откако стана достапен […]

Прочитај повеќе

Неколку месеци по издавањето на iOS, Google конечно ја издаде Gboard и за Аndroid. Станува збор за надградба на стандардната тастатура која ќе им биде достапна на сите корисници доколку телефонот ја поддржува. Надградбата овозможува брзо и едноставно додавање на линкови и слики без дополнителна потреба за отворање на пребарувач. Апликацијата се темели на можностите […]

Прочитај повеќе

Корисниците на iPhone често зборуваат за безбедноста на телефоните и оперативниот систем. Со неколку исклучоци оперативниот систем е навистина безбеден, од друга страна општо познато и констатирано е дека Android важи за понебезбеден оперативен систем во споредба со iOS. Можеби поради ова е изненадување кога директорот на безбедност на Google вели дека двете платформи се […]

Прочитај повеќе

Безбедносната компанија Zerodium понуди награда од 1.5 милиони американски долари за хакерот кој ќе успее да пронајде пропуст во iOS 10.  Новиот оперативен систем за iPhone, засега е без откриен пропуст. Причината за ова можеби е што оперативниот систем излезе пред едвај неколку недели. Zerodium бара „zero-day“ пропуст кој ќе им овозможи на корисниците далечински […]

Прочитај повеќе

Swift Playgrounds е бесплатна iPad апликација која треба на децата да им помогне со основите на програмирањето. Апликацијата преку команди има за цел да ги научи децата на неопходната логика. Апликациите на iOS кој помагаат со програмирањето најчесто не се бесплатни, а оваа сепак доаѓа од Apple. Апликацијата за поместување на карактерите во „играта“ користи команди […]

Прочитај повеќе

“iOS 10 е најголемата надградба на iOS било кога. Огромна надградба на апликацијата Messages ја носи моќта на App Store-от директно во вашите разговори и ја прави комуникацијата повеќе персонализирана. Најдете го патот со преубаво редизајнираните Maps. Вратете спомени како никогаш со Photos. Користете ја моќта на Siri во повеќе апликации од било кога. Имаме нова Home […]

Прочитај повеќе

Facebook апликацијата Moments штотуку стана пофлексибилна во поглед на споделување и поставување фотографии. Имено, најновата надградба на апликацијата се одликува со корисни функции како Joinable Moments и Favorites табот. Joinable Moments е одлична алатка за споделување албуми од фотографии со Facebook „неверниците “, односно познаници кои не се на Facebook. Во такви ситуации, албумите се […]

Прочитај повеќе

Безбедносен пропуст во iOS „закрпен“ со последната iOS 9.3.5 надградба на оперативниот систем, можеби со години овозможуваше следење на некои корисници. Еден од најславните активисти од Обединетите Арапски Емирати, Ахмед Мансур за малку ќе беше жртва на пропустот. „Утрото на 10 август, Ахмед Мансур, 46 годишен активист од Обединетите Арапски Емирати, доби чудна порака, од […]

Прочитај повеќе

DoubleDog е апликација која на корисниците им овозможува да ги предизвикаат своите пријатели и познаници, и да им постават различни задачи. Доколку си помисливте „тоа не може да е добра идеја“, тогаш се согласуваме. Апликацијата овозможува на секој корисник да понуди пари и да испорача предизвик. Доколку предизвикот е исполнет прeдизвиканиот добива исплата; доколку е […]

Прочитај повеќе

На Microsoft му беше потребен релативно кус период по промената на фокусот од хардвер кон софтвер и сервиси, да се појави на врвот со неколку апликации на Google Play и App Store. Еден од тие нови сервиси е новата апликација во App Store, Microsoft Pix која помага да се направат подобри фотографии со помош на […]

Прочитај повеќе

Апликацијaта која ги едитира вашите досадни фотографии во уметнички дела е достапна и на Android. Prisma стартуваше пред една недела во бета и можеше да се користи по барање до развивачите, но сега им е достапна на сите преку Google Play. На Android апликацијата ќе биде достапна на сите уреди кои користат Android 4.1 и […]

Прочитај повеќе

Pokemon повторно ја освои публиката. Во регионите каде е достапна, новата апликација на Nintendo ги зазема првите места по преземања на AppStore и Google Play, и бројот на дневни активни корисници веќе го надмина Tinder, а најверојатно наскоро ќе го надмине и Twitter. Pokemon GO комбинира носталгија по цртаниот филм и проширена реалност за да […]

Прочитај повеќе