Apple има сериозна намера да ги оневозможи сервисерите да ги поправаат нивните уреди. Компанијата преку софтверска надградба ги „расипува“ сервисираните телефони. По надградбата iOS 11.3 тач екранот на дел од сервисираните телефони престана да функционира, вели Motherboard.

Прочитај повеќе

Дали сакаш да научиш да програмираш со работа на реални апликации? Академијата за iOS програмирање на мобилни апликации на Brainster и Codewell почнува на 16ти април, и за учесниците ќе биде обезбедена целосно опремена лабораторија со iOS development workstations. Аплицирај тука за можност да бидеш дел од програмата, селекцијата на кандидати започнува на 1ви март. […]

Прочитај повеќе

Можеби не е никакво изненадување тоа што Mozilla својата прва апликација за проширена реалност ја претстави преку веб. Апликацијата WebXR Viewer веќе е достапна на App Store. Апликацијата е едноставно доказ за концептот на Mozilla. Засега нема премногу можности, иако корисниците може да „играат“ со еден чајник кој може да го поместуваат на сликите. Поважно […]

Прочитај повеќе

Не баш новиот прелистувач на Microsoft, Edge, наскоро пристига и на Android и на iOS. Истовремено со ова, на Android пристига и Microsoft Launcher за Android. Апликациите се крирани за лесна синхронизација помеѓу уредите и лесно префрлање од еден на друг уред, вели Џо Белфиоре на блогот на Microsoft. Засега прелистувачот е во тест фаза и […]

Прочитај повеќе

Apple најави настан на 12 септември. Во фокусот без сомневање е новиот iPhone, кој излегува 10 години по првиот телефон. Сепак, можеби најинтересно е да се видат можностите на проширената реалност на iOS. Веќе се достапни повеќе апликации, а еден куп може да разгледате на TechCrunch. Сепак, видео играта Arise од Climax Studios можеби најдобро […]

Прочитај повеќе

The Writer е нова iOS апликација од креаторите на Wordbox, Vulpi Inc. Wordbox e текст едитор кој имаше простор на најголемите светски медиуми. Апликацијата ја претставија 9to5mac, Еngaged, Тechcrunch, Мacworld, Тhenextweb, Time.com и Тhe Verge. The Writer е повторно во истата област (текст едитор), но е многу пософистицирана апликација. За користење на истата потребен е iPhone или […]

Прочитај повеќе

Со секоја надградба на iOS дел од телефоните „се пензионираат“, новата надградба на iOS 11 нема да биде достапна на iPhone 5 и iPhone 5C. Дополнително оваа надградба на оперативниот систем нема да биде достапна ниту на iPad 4. Apple го претстави оперативниот систем iOS 11 на WWDC 2017. Најавата за надградбата беше најголемата и најважната вест […]

Прочитај повеќе

Малку хардвер и многу надградби на оперативните системи беа дел од WWDC 2017 на Apple. Компанијата претстави надградби на: tvOS, watchOS, macOS и iOS. Од хардверот најинтересен е новиот iMac Pro. iOS 11 Надградбата на iOS е многу поголема од останатите оперативни системи. Можеби најголемата промена доаѓа на сервисот на Messages кој сега е сервис-во-облак. […]

Прочитај повеќе

ЈСП Возен ред е iOS апликација на Александар Ангелов. Апликацијата ќе им помогне на сите корисници попрактичнен начин за користење на јавниот сообраќаен автобуски превоз. Апликацијата ги има истите податоци што се достапни и на веб-страницата на ЈСП, но ги прикажува попрегледно. Преку табеларен приказ апликацијата му овозможува на корисникот веднаш да забележи за колку […]

Прочитај повеќе

WikiLeaks објави дека уредите на речиси сите производители се пробиени и Централната агенција за разузнавање може да прибира податоци од нив. Најголем дел од објавените безбедносни пропусти се однесуваат на постарите верзии на оперативните системи и најголем дел не се опасност. Сепак ова е само првиот дел од документите, а WikiLeaks наjавува нови во иднина. […]

Прочитај повеќе

Mac веќе долго време важи за побезбеден компјутер од Windows десктоп. За macOS има помалку малициозни софтвери, а оперативниот систем долго време важи и за поиздржлив на сајбер напади. Сепак, во последно време е сѐ поголем бројот на злоупотреби и на macOS. Најнов на листата е Xagent за Mac. Како и на останатите, оперативниот систем […]

Прочитај повеќе

Новата iOS апликација иЗдиши (iZdishi) е замена за МојВоздух за корисниците на iPhone, iPod Touch и iPad. Креатор на апликацијата е Кирил Кироски, а станува збор за апликација која го покажува квалитетот на воздухот што го дишеме. Слично како и на МојВоздух информациите се преземени од веб-страницата на Министерство за животна средина и просторно планирање. […]

Прочитај повеќе