Сите Google ентузијасти се поканети на заедничко гледање на Google I/O Extended и дружење во просториите на Web Factory. Настанот ќе се одржи на 18 мај, a започнува во 18:00 часот со запзнавање на посетителите. Потоа следи гледање на главната презентација од конференцијата на Google, средување на впечатоците и дискусиja. Во зависност од интересот можеби […]

Прочитај повеќе

На I/O конференцијата Google ги претстави своите најнови Nexus уреди и нов таблет компјутер кои го изработија сами. Како што се очекуваше, и овие уреди се навистина најдобрите Android уреди кои се појавиле на пазарот, и не само кога спецификациите и софтверот е во прашање, туку се најдобри и според изгледот. Компанијата ги претстави Nexus […]

Прочитај повеќе

Како што е редот, Google на својата конференција Google I/O, која се одржува секоја годинa, и овој пат презентираше куп новитети кои ќе бидат имплементирани во новата верзија Android M, но и нови технологии и насоки за во иднина. Чоколадата кое ќе го позајми името на новата верзија на Android ќе треба да почекаме, бидејќи […]

Прочитај повеќе

На 28-ми и 29-ти мај се одржува големата конференција на Google, I/O 2015, на која ќе се претстават куп новости, од новиот Android, и паметни часовници со Android Wear, до модуларните телефони од Project Ara, Google Glass, до Android Home во соработка со Nest… На конференцијата се може да се случи, но едно е сигурно. […]

Прочитај повеќе

Google ја најави следната веризија на Android оперативниот систем, а иако засега има уште многу време до нејзино официјализирање, девелоперите веќе имаат можност да се запознаат со Android L порано. Станува збор за верзија со ограничени можности, а не за целосен производ и е пред се наменета на девелоперите да им ги покажа насоката во […]

Прочитај повеќе

Од апликации за фитнес Google Fit до Android L за сите уреди, и Android апликации на Chromebook, до првите часовници со Android Wear и Android TV… Ова се само дел од презентираните новитети на Google I/O 2014. [youtube]EgeMgjplANY[/youtube] Еден од новитетите е Android One телефонот кој ќе ги популаризира Google и Android на пазарите во […]

Прочитај повеќе

Google на I/O ја претстави новата верзија на Android, наречено едноставно L. Се работи за пробна верзија наменета првин за девелоперите да ја тестираат, и штом ќе биде готова да биде пласиран како универзален оперативен систем за сите Android телефони, таблет компјутери, па дури и за автомобили и телевизиски сервиси. Ова е светот кој Google […]

Прочитај повеќе

Како што беше најавено, Google ги претстави подновените Google Maps на I/O 2013. Новите мапи се персонализирани за секој корисник и се подобри колку повеќе ги користите. За да стигнете од едно до друго место, Google ќе ви претставува локации на мапата кои веќе сте ги виделе или омилени локации. Начинот на кој ќе ви […]

Прочитај повеќе

Следната Google I/O конференција ќе се одржи од 15 – 17ти мај, следната година, објави Google на својот Developers профил на Twitter, додека во поопширното соопштение објавено на Google+, се вели дека настанот ќе се одржи во Moscone Center West во Сан Франциско. Save the date! Google I/O ‘13 will be 5/15-17. Reg info coming […]

Прочитај повеќе

Kaко што се очекувше, Google наскоро ќе го објави Compute Engine, сервис што нуди облак инфраструктура како Amazon Web Services. Овој сервис на Google ќе работи на Linux виртуелни машини кои развивачите на апликации и бизнисите ќе може да ги користат за хостинг, складирање на податоци или како сервис за апликации за кои им е […]

Прочитај повеќе

Иако не e главна атракција на I/O, сепак Google Nexus Q медиа плеерот треба да го завземе централното место во делот за забава во вашата дневна соба. Иако со современ дизајн, уредот сепак е релативно модерна верзија на џубокс.  Пристап до Nexus Q ќе има било кој корисник со Android телефон или таблет компјутер. Сепак никој […]

Прочитај повеќе

Покрај новостите за Android 4.1 Jelly Bean, Google+, Nexus 7 и фасцинантното демо на Project Glass, на Google I/O конференцијата беше претставена и новата YouTube апликација за Android која ни доаѓа со нов дизајн, подобрен UI (кориснички интерфејс) и неколку новости. Новиот кориснички интерфејс е инспириран од Google+ и новата Google Now апликација. Со новата апликација ќе […]

Прочитај повеќе