За само неколку дена акциите (NYSE: GME) на најголемиот светски синџир на продавници за видео-игри GameStop скокнаа од 20-тина долари – колку што се продаваа на крајот на декември, на неверојатни 483 US долари во петокот. Овој раст од 1625% не се должи на некој исклучителен интерес за физичките копии на видеоигрите или колекционерски предмети. […]

Прочитај повеќе

CEED Хаб Скопје преку Проектот на USAID за микро и мали претпријатија, кофинансиран од Владата на Швајцарија, имплементиран од CEED Македонија, обезбеди Акцелераторски инвестициски фонд од 30.000 американски долари, коишто ќе бидат инвестирани во селектирани стартапи. Акцелераторската програма, која трае 14 недели, на стартапите ќе им обезбеди работен простор, ментори, советници, настани, едукација, вмрежување, како […]

Прочитај повеќе

Силициумската долина останува центарот на инвестициите кога стартапите се во прашање. Инвестициите во американските стратапи се дури 5,4 пати поголеми од европските, но сега во Европа има дури 16 „еднорози“ меѓу кои шведскиот Spotify и германскиот Delivery Hero, вели VentureBeat. Најголем недостаток на европските стартапи е што ги привлекуваат раните инвестиции и инвестициите во прва […]

Прочитај повеќе

Како може да развиете иновативно претприемништво во земја која се чини е секогаш во економска транзиција, каде младите иноватори се жалат дека нема пари, додека инвеститорите велат дека нема тимови кои разбираат бизнис? Се чини дека клучот лежи во истрајноста. Во своето предавање Мајкл Голдберг, инвеститор и професор на Weatherhead School of Management, што го […]

Прочитај повеќе

Impact Hub Skopje организира интересен настан на кој ќе се зборува за стартапи и за пари. На настанот закажан за 2-ри јуни ќе гостуваат Мајкл Голдберг, претприемач и професор на Weatherhead School of Management, чиј Coursera курс може да го ѕирнете тука; и Даринка Буровска од Nottingham University Business School која направи истражување за македонските […]

Прочитај повеќе

Што е заедничко за Indiegogo, LinkedIn, Zynga, SpaceX, Facebook, Yelp, YouTube, AirBnB и куп други нови иновативни компании? Сите овие стартапи се финансирани од основачкиот тим на PayPal, финансискиот сервис кој стартуваше во 1999 година и се продаде во 2002-ра на Ebay за 1,5 милијарди долари. Парите што ги добија основачите ги искористија да основаат […]

Прочитај повеќе

Клубот на бизнис ангели на CEED Macedonia ги повикува сите кои сметаат дека имаат добра идеја да ја презентираат пред нив. Повикот кој требаше да биде затворен на 25 февруари, се продолжува до 21 март, а заинтересираните имаат уште малку време да ја пријават својата идеја. Од сите доставени идеи ќе бидат одберат пет идеи […]

Прочитај повеќе

Што е стартап? Уште поважно – кој работи во стартапите? Дали се тоа млади луѓе и студенти, како што очекуваат државните институции и акцелераторите, кои треба да се обучат како своите нови идеи да ги претворат во компанија; или зборуваме за искусни претприемачи кои зад себе имаат успешни и неуспешни проекти, и кои се обидуваат […]

Прочитај повеќе

Швајцарската софтверска компанија Netcetera, која има канцеларии и во Скопје, најави дека во 2016-та година ќе инвестира по 180.000 евра во пет стартапи од регионот. Планот е инвестициите да продолжат и во следните години. „Гледаме многу потенцијал во пазарот, подготвени сме да инвестираме и да го прошириме нашиот опсег. Веќе добро го познаваме регионот затоа […]

Прочитај повеќе

Што е venture capital? Во какви стартапи се инвестира? Колку пари? Дали е поважен тимот или продуктот? А што е воопшто инвеститор!? Сите овие прашања и други ќе може да ги поставите во Ask Me Anything (AMA) сесија со Татјана Забасу, инвеститор и директор на канцеларијата во Скопје на South Central Ventures. Ова е инвестициски […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Брзо по мојот состанок со Тајга, се упатив кон друга канцеларија за да се запознам со фантастични дами од непрофитна организација која ги поврзува инвеститорите со млади претприемачи. Бев заинтересирана да слушнам за нивната […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Помина подолго време од мојот последен блог пост, но мора да признам дека имав хаотичен распоред за патување во октомври. Непланирани патувања се претворија во интересна можност да запознаам интересни луѓе од различни стартап […]

Прочитај повеќе