(Ова е гостински пост на Емир Слезовиќ, ко-организатор на Funky CoWorking Friday, настан кој ја промовира coworking културата во Македонија. Постот е првично објавен на Medium, и реобјавен со негова дозвола) Кога се збори за бизнис и стартапи, често се наидува на оправдувањето дека успехот на бизнис идејата најмногу зависи од финансиите и инвестициите. Иако […]

Прочитај повеќе

Иднината на новинарството е во Нови Сад, тврди Startit.rs, објавувајќи фантастична вест за новосадскиот стартап Content Insights, кој доби вкупно 1,1 милион евра од неколку фондови: North base Media, Neveq и Eleven. Парите на Content Insights, кој стартуваше пред само две години, му се потребни да го зголеми тимот и да ги усоврши своите алатки […]

Прочитај повеќе

Фонодот за инвестиции во регионот South Central Ventures, кој од неодамна има и своја канцеларија во Скопје, ја направи својата прва инвестиција. Првиот стартап кој е поддржан од SC Ventures е новoсадскиот Drytools, кои ќе добијат 300.000 евра за да ја доразвијат својата софтверска платформа за алатки за програмери. Фондот од 40 милиони евра е […]

Прочитај повеќе

Бугарскиот акцелератор Eleven се враќа со нова инвестициска рунда, но и со мали промени. Eleven сега ќе инвестира во помалку стартапи, но ќе инвестира повеќе време и пари во стартапите кои ќе ги вклучи во своите програми. Макасималната инвестиција во стартапи е зголемена од 200.000 на 1 милион евра, а во следните неколку години се […]

Прочитај повеќе

Gjirafa е косовски стартап кој ќе се натпреварува со Google со помош на 2-та милиони долари инвестиција кои ги доби од Rockaway Capital. Ова е најголема инвестиција во албански стартап. „Gjirafa се постави во центарот на иновациите што се случуваат во регионот, и нѐ радува што ја искористивме шансата да капитализираме на забрзаната модернизација што […]

Прочитај повеќе

Краудфандинг платформата Kickstarter стигна до 100.000 успешно реализирани проекти. Иако за ова беа потребни седум години, во последно време бројот на проекти кои се реализираат е поголем. Платформата за прослава на овој јубилеј на својот блог сподели интересна статистика во 100 точки. Успешните проекти се во 165 категории, а креирани се од 86.101 креатор. Ова […]

Прочитај повеќе

After School е интересна и контроверзна апликација која тинејџерите ја обожаваат, но Apple ја забрани бидејќи беше небезбедна. Апликацијата беше повлечена од AppStore цели четири месеци сѐ додека не ги испочитуваа правилата на Apple. По повеќе од една година се чини дека апликацијата ги реши проблемите, се врати во AppStore и успеа да привлече 16 […]

Прочитај повеќе

Францускиот стартап Giroptic успеа да собере 4,5 милиони долари кои ќе им помогнат за популаризација на нивната 360 камера. Сѐ поголемиот број на платформи предводени од YouTube, па сѐ до Oculus Rift, сега поддржуваат 360-видео бидејќи корисниците сакаат да гледаат детални панорами од сите агли, иако потребното пост-процесирање и камерите можат да бидат скапи. Еден […]

Прочитај повеќе

Во 2011 година Google беше толку решен да инвестира во Uber, што на директорот на компанијата, Тревис Каланик му доставија празен лист како услови за инвестирање. Во овој период Uber беше под името Ubercab и не беа решени дали се транспортна компанија или дигитален сервис. „Калник им изгледаше како самобендисан идиот на сите надовор од […]

Прочитај повеќе

GitHub успеа да собере дополнителни 250 милиони долари во последната рунда на финасирање, што му ја качи вредноста на две милијарди долари, пишува Fortunе. Причината за навидум превисоката вредност на компанијата е препознавањето на важноста на софтверот од страна на инвеститорите, а GitHub е можеби најомилен сервис кај девелоперите. GitHub освен важноста на софтверот, кој […]

Прочитај повеќе

Македонско-хрватскиот стартап Fueloyal Technology успеа да обезбеди дополнително финансирање за своето паметно капаче iCap 1000 кое спречува кражба на гориво. Fueloyal се најде помеѓу 23-те проекти кои влегоа во IMPACT програмот за акцелерација и со тоа обезбедија 100.000 евра. Тоа што е значајно е што за овие средства не е потребен влог, јави Netokracija. Учесниците […]

Прочитај повеќе

Стартапот за изнајмување престој, AirBnb, во последната рунда на инвестирање успеа да собере 1,5 милијарди долари, што му ја качи вредноста на 25 милијарди долари. AirBnb e сервис кој ги прескокнува агенциите за патување и резервациите, и им нуди на се-побројните-корисници можност да најдат поевтино сместување, соба или стан; но нуди и можност на корисниците […]

Прочитај повеќе