Интернет зависноста и зависноста од видеоигри не е единствениот проблем со кој може да се соочите. Ново истражувањето на корејскиот психолог Сам-Вок Чои покажува дека Јужна Кореа се бори со уште една зависност – зависност од преголема употреба на паметни телефони. Најголем дел од експертите за зависности во западниот свет се сомневаат во постоењето на […]

Прочитај повеќе

Зависноста од Интернет е најголема опасност за тинејџерите во Кина, велат властите. Со цел да се „изборат“ со овој проблем тие креираа центар за одвикнување од зависности, иако барем од тоа што може да го видиме во видеото China Web Junkies на New York Times, центарот е далеку поблизок до војнички камп отколку медицинска установа. […]

Прочитај повеќе

Мајката од кинеската провинција Хубеи во гнев го пресекла својот 11-годишен син во нога бидејќи и крадел пари за да оди во нелегални интернет кафулиња, пишува блогот Shanghaiist повикувајќи се на локални вести. Малиот ДонгДонг (тоа му е веб алијас) започнал да користи интернет пред неколку месеци. Тој се навлекол на онлајн игрите кои ги […]

Прочитај повеќе

Тие стануват од кревет и бргу со војничка уморност се редат во ходникот спремни за дневните активности. Повеќето машки пациенти се тука поради еден проблем – зависност од интернет, пишува BBC, чија новинарка Мичел Бристов го посетила Центарот за развој на психологија на младите во Пекинг, Кина.

Прочитај повеќе