Apple наскоро би можел да претстави нов модел на паметниот звучник HomePod. Покрај звучници новиот HomePod ќе доаѓа со екран и камера и според најавите ќе наликува на некој од постоечките уреди како Echo Show или Facebook Portal. Пазарот за уреди кои се повеќе-во-еден и управуваат со паметниот дом е нов и сè уште има […]

Прочитај повеќе

Минатата недела два градови во Македонија најавија дека започнуваат со различни чекори за креирање на градот во паметен центар. Град Скопје го објави тендерот за паметен град, а Советот на Општина Велес ја усвои нацрт-стратегијата за „Велес – паметен град“. Тендерот кој треба да го направи Скопје паметен град е „тежок“ 5,5 милиони евра. Побарувањата […]

Прочитај повеќе

Amazon најави дека наскоро ќе видиме 8 нови уреди кои ќе доаѓаат со Alexa.  Со ова компанијата ќе се обиде да ја зацврсти својата позиција во освојувањето на паметниот дом. Уредите кои ќе ги претстави компанијата ќе бидат различни, од микробранова печка до уретче за во автомобил, јави CNBC. Паметните уреди за домот не се […]

Прочитај повеќе

Бројот на „интернет на нештата“-уреди е во постојан пораст. Поголемиот број за жал не значи единствено повеќе уреди, туку и повеќе небезбедни уреди. Никој не спори дека интернет на нештата е следниот чекор во равојот, но уредите мора да бидат и безбедни. Иако постојано се пронаоѓаат нови решенија и се затвораат некои дупки, се чини […]

Прочитај повеќе

Кодот кој пред неколку недели беше искористен за најголемиот DDoS напад досега, сега е јавно достапен. Софтверот е достапен на Hackforum, пишува KrebsonSecurity. Кодот овозможува милиони уреди поврзани како „интернет на нештата“ да креираат бот-мрежа која потоа се користи за напад. Мрежата беше искористена за сајбер-напад врз сајтот на безбедносниот експерт Брајан Кребс, јави Motherboard. […]

Прочитај повеќе

Со куп паметни уреди, центар за управување со домот, паметни светилки, звучници, противпожарни аларми и термостати, персонализацијата на домот е загарантирана и се чини неизбежна за во иднина. Бенефитите од имањето на паметен дом се супер, освен ако не ви го „киднапираат“ хакери, ситуација што може да зададе голем број на на главоболки. Речиси сите паметни уреди […]

Прочитај повеќе

Најпознатиот производител на поврзани уреди Nest, претстави нова камера Nest Outdoor Camera, наменета за работа во дворот и за заштита од домот од продавници пред тие да влезат внатре. Ова е прва безбедносна камера и втора камера која ја презентира Nest, по купувањето на Dropcam. Nest презентираше камера во 2015 година со вградени сензори, аларми на […]

Прочитај повеќе

Интернет на нештата е иднината на паметната електрониката, и Холандија сака да биде првата земја која ќе почне да се модернизира и ќе обезбеди мрежа за поврзување на уредите. Холандскиот телекомуникациски гигант KPN ја изгради првата национална Low Power Wide Area мрежа со отворен LoRa-стандард. LoRa мрежите се клучни за идниот развој на интернет на […]

Прочитај повеќе

Мојата работа е пробивање на компјутерските мрежи на другите луѓе, и комплексноста ми е пријател“, вели Ричард Леџет, заменик директор на американската Национална агенција за безбедност, за која знаеме дека го прислушува интернетот и ги следи комуникациите на корисниците преку софистицирани алатки, благодарение на документите објавени од Едвард Сноуден. За г. Леџет, Интернет на нештата […]

Прочитај повеќе

Apple испрати документи за iBeacon хардвер на одобрување кај Федералната комисија за комуникации FCC, јавува 9to5mac. Првите фотографии од уредот покажуваат округол уред со USB или microUSB портoви. Уредот се напојува од извор 5V и 0.3A, а WiFi сигналот е на 2.4 GHz. Документите на FCC покажуваат дека уредот успешно ги поминал сите тестови. Но, […]

Прочитај повеќе

Apple на Worldwide Developer Conference (WWDC) ќе презентира софтвер со која домашните светилки, системите за безбедност и куп други уреди ќе бидат контролирани преку iPhone, дозна Financial Times. Без сомневање за вакви контрола на апарати со поддршка за Интернет на нештата компанијата најпрво ќе треба да ги најави и уредите. Според изворот на Financial TImes […]

Прочитај повеќе

LG претстави сервис за пораки HomeChat со кој ќе може да проверите уште колку пиво имате во фрижидерот или да ја стартувате рерната преку мобилниот телефон. Сервисот користи Natural Language Processing (NLP), а паметните уреди од линијата на LG комуницираат со корисниците преку LINE, популарна азиска апликација за четување со над 300 милиони корисници. Поради […]

Прочитај повеќе