Maчките на Ванхојте… вака македонските медиуми ги опишуваа твитовите на европскиот медијатор Питер Ванхојте; некои во револт велејќи дека интернет мемињата се несериозни за еден дипломат, други не разбираа зошто баш мачки, но ги реобјавуваа бидејќи пораките беа важни. За г. Ванхојте, кој беше говорник на неодамнешната конференција за активизам Engage MK, саркастичните твитови се […]

Прочитај повеќе

Аферата #Бомба, која ја отвори опозоцијата, ни откри дека некој ги прислушува македонските граѓани и политичари, но откри и неверојатни детали за како политичарите ја злоупотребуваат својата моќ и довербата на граѓаните. #Бомбата со прислушуваните разговори, чија автентичност треба да се докаже, ги демистифицира министрите како фигури на моќ, и ги претстави како ниски „човечиња“ […]

Прочитај повеќе

Две дванаесет годишни девојчиња ја викнале својата другарка на преспивање, но наместо забава, следниот ден ja намамиле во шумата каде ја оставија да умре со 19 убоди од нож. За среќа девојчето е живо, откако е пронајдено од случаен велосипедист. Ова звучи како морничава приказна, но настанот за жал е вистински и се случи пред […]

Прочитај повеќе

Star Wars беше (за некои сè уште е) епик филмски серијал во 80-тите, додека Game of Thrones е моментално омилената серија на сите љубители на политички манипулации, змејови и битки со мечови, многу, многу мечови. Наместо да се препукуваат со зборови околу која приказна е подобра, Интернетот (подгурнат од „random person“ на Reddit) реши да […]

Прочитај повеќе

Онлајн заедницата е креативна. Mакедонската политичка сцена е за критикување. А интернет мемињата се медиумот. Затоа и не е чудно што во текот на оваа предизборната кампања за локалните избор се појави блог mkpolmeme.tumblr.com на кој било кој корисник може да закачи интересна пародија за да ја исмеее трката за моќ. Можеби интернет мемињата кои […]

Прочитај повеќе

Само што престанавме да играме Gangnam Style, се појави нов луд танцувачки феномен кој одеднаш го опфати интернетот. Се работи за Harlem Shake, оригинален танц од 80-тите со движења како пијаница, кој сега се враќа во живот со куп откачени видеа на YouTube во кои играат луѓе од различни професии, од војници, до цели американски […]

Прочитај повеќе

Најверојатно сите до сега сте запознаени со Scumbag Steve, интернет мем за дечкото кој ги искористува другарите и кој прави секакви себични глупости. Во вистинскиот живот Scumbag Steve е Блејк Бостон, 22 годишен дечко чија желба е да ја искористи својата случајна интернет популарност која започна од неговата слика на MySpace, и да стане рапер. […]

Прочитај повеќе

Блејк Бостон е едно обично момче кое на 16 години се обидувало да започне своја рап група, и нормално за секој тинејџер – имал свој, малку поинаков стил на облекување. Неговата мајка која користела MySpace, еден ден го фотографирала својот син и го ставила во својот фото албум на профилот со наслов “Ma Gangsta”… До […]

Прочитај повеќе

Mачките, фејлови, цртежите од тролови кои подоцна ќе станат интернет мемиња, популарни слики користени за се и секаква шега, стануваат доста сериозен бизнис. Дел од неодамна собраниот 30 милиони долари вложен капитал Cheezburger го искористи во проширување на својата империја додавајќи го Know Your Meme за сума со седум цифри.

Прочитај повеќе

Canv.as може да се опише како сервис за генерирање интернет мемиња со цел да влијае врз интернет културата исто како што тоа го прави контроверзниот 4chan форум, првиот проект на Кристофер moot Пол.

Прочитај повеќе

Закерберг комплетно греши кога мисли дека анонимноста е кукавичка, вели Кристофер Moot Пол, основачот на познатиот и контроверзен форум 4chan за време на South By Southwest конференцијата додека го презентираше својот нов проект Canvas.

Прочитај повеќе

<Надополнето 25.10.10> Запршката со кромид ми загоре, сериозно ми ги испече и насолзи очите, вели Христо Ивановски извинувајќи се за грешката што сатиричните вести од the Onion (анг. кромид) ги сфати како релевантни и вистинити што е „класичен пример како еден искусен новинар може да се лизне (и на лушпа од кромид) ако не ги следи стриктно новинарските правила.“

Прочитај повеќе