Intuit компанија која е најпрепознатлива по софтвер како QuckBooks, TurboTax, Mint и CreditCarma го купи MailChimp за 12 милијарди долари. Компанијата Intuit барем досега не е препознатлива на полето на маркетинг. Софтверот кој го креираат е препознатлив за сметководствени услуги и подготвување на даночни пријави во САД, но никако на полето на имејл маркетинг. Цената […]

Прочитај повеќе

Над 250.000 лажни веб сајтови и над половина милион лажни корисници (ботови) секој ден заработуваат околу 5 милиони US долари. Станува збор за руска сајбер мрежа која заработува со измама на реклами пласирана од видео огласувачите. Огласувачите исплаќаат средства како за преглед, но нивните видеа ги отвораат ботови. Измамниците успевале да добијат висока цена за […]

Прочитај повеќе

По неверојатната 2016, растот на глобалниот маркетинг во 2017 ќе забави. Очекувањата за падот се поради намалувањето на очекуваниот раст во неколку пазари: Кина, САД, Британија и Бразил, јавува глобалната маркетинг агенција Warc која е позната по своите истражувања. Најголема причина за падот на растот сепак е очекувањето за намалување на дигиталниот маркетинг во 2017. Очекувањата се […]

Прочитај повеќе

Најголемата платформа за стриминг на видеоигри Twitch најави нов формат во рекламирањето. Според најавата новите реклами ќе бидат потешки да се блокираат. Ова е потешко да се направи отколку што звучи. Twitch сака да ги „скрие“ и да направи да изгледаат како и останатата содржина. Истото се обидува да го направи и Facebook, засега со […]

Прочитај повеќе

Бизнис тренинг центарот Clear View организира бесплатно 2 часовно предавање за интернет маркетинг, кое ќе го води Дарко Булдиоски од NewMedia MK и основач на AllWeb.mк. Предавањето е наменето за сите со претприемачки дух кои сакаат да научат како да го користат интернетот и сите нови алатки за да останат во чекор со своите корисници. […]

Прочитај повеќе

Google Primer е Android и iOS апликација со која компанијата нуди неколку минутни лекции за маркетинг и стратегија за новите претприемачи и стартапи. Целта на апликацијата која барем во првите неколку лекции е фокусирана на мобилните апликации за сервисите е да им помогне на нивните основачи да креираат поквалитетни апликации, да понудат услуга која ќе […]

Прочитај повеќе

Предводена од Давор Руње, хрватската Drap стана една од најкреативните маркетинг агенции во регионот. Нивните кампањи, кои успеваат, се дизајнирани да ja пренесат онлајн комуникацијата во офлајн светот каде корисниците се дружат со брендот и стануваат лојални купувачи. Tука се одличните кампањи за Nescafe со која се подаруваа препознатливите црвени шољи, или пак кампањите за […]

Прочитај повеќе

Оддржана пo втор пат, конференцијата за интернет маркетинг AllWeb MK повторно ја наполни салата на City Hall со блогери, огласувачи, маркетинг консултанти и друштвени гуруа, подготвени да слушаат за успешните интернет приказни и новите идеи како „native marketing“. Како и претходното издание, кое помина исто толку успешно, и во петокот имаше оптимизам од говорниците и […]

Прочитај повеќе

На 15-ти ноември во Скопје ќе се дискутира за онлајн ПР и интернет маркетинг. Тогаш е закажана втората конференција AllWeb MK со тема „интегрирани комуникации“, на која ќе говорат реномирани експерти од регионот како Немања Ѓуриќ од Coca-Cola Company и Драган Варагиќ од Internet Group. Листата на говорници, која може да ја видите на официјалниот […]

Прочитај повеќе

Беше прашање на време кога македонските компании од фелата ќе се здружат и заеднички ќе седнат да ги „средат” работите на интернет пазарот во Македонија, вели Савица Кусакатски, претседател на новоформиранотo Биро за интернет огласување во Македонија (IAB Маcedonia). Oва здружение беше официјално претставено на AllWeb со најава дека ќе помогне да се воведат стандарди […]

Прочитај повеќе

Конференцијата за интернет маркетинг и онлајн ПР, AllWeb е најавена за 23-ти ноември во Скопје. Се очекува на сцената да видиме бројни експерти од полето на интернет маркетингот и друштвените мрежи. “Причината поради која се решивме да организираме една ваква конференција беше недостатокот на простор за споделување на практични знаења и искуства на овие теми, […]

Прочитај повеќе

Project Re:Brief е иницијатива на Google да го подобри дигиталниот маркетинг преку адаптирање на неколку епски кампањи од историјата на маркетингот за дигиталниот свет. Оваа година интернет маркетингот ќе наполни 18 години. Но, и покрај скоро две декади иновација, дигитални реклами и кампањи, оваа гранка од маркетингот воглавно се користи како дополнување на активностите од […]

Прочитај повеќе