Европската Комисија и официјално му испрати жалба на Microsoft. Жалбата се однесува на недостатокот на волја за гигантот да ги почитува одлуките на Европската комисија врзани со доминантноста која ја има Internet Explorer, пред останатите прелистувачи. Само минатиот месец Microsoft рече дека недостапноста на изборот за прелистувач се должи на „техничка грешка“. Поради таа грешка 28 […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе додаде избор на прелистувач при инсталација на Windows 8, вели еврокомесарот за конкуренција, Жоакин Алмунија. Microsoft во 2009 година гo прифати барањeто на Европската комисија да додаде опција за избирање на веб прегледувач по нивна желба за корисниците кои ќе инсталираат Windows, но никогаш не обезбеди таква опција. Договорот имаше за со цел […]

Прочитај повеќе

Опцијата „не ме следи“ за новиот Internet Explorer 10 ќе  биде вклучена од самиот почеток на користењето, вели Microsoft. Ова треба да ја зголеми безбедноста на прелистувачот, поточно да го спречи прибирањето на податоци базирани на одлуките на корисниците. Но, тоа што е проблем со приватноста е имплементирањето на DNT (DoNotTrack),  со оглед на тоа […]

Прочитај повеќе

Европската комисија објави дека е започната процедура која ќе утврди дали Microsoft се спротистави на барањето да овозможи избор на прелистувач при инсталација на Windows.  Комисијата е убедена дека компанијата не успеа на своите корисници да им понуди избор на прелистувач во оперативниот систем Windows 7. Oд Microsoft беше побарано да понуди прозорец за избор […]

Прочитај повеќе

За само четири години, Google Chrome не само што го надмина Firefox, на кој сите гледаа како на негов главен конкурент, туку успеа и да го надмине Internet Explorer и да стане најпопуларниот прелистувач во светот. Неодамна се откри дека Chrome стана најпопуларен но само за еден ден. Сега, ако ги погледнете податоците на StatCounter […]

Прочитај повеќе

Европската комисија најави дека ќе држи будно око на обвинувањата од Mozilla и Google дека Microsoft го фаворизира својот Internet Explorer во Windows 8 RT. Оваа верзија на новиот оперативен систем ќе работи на ARM чипови и е наменета за таблет компјутерите. Европа во 2009-та година му нареди на Microsoft да обезбеди линкови до други […]

Прочитај повеќе

Иако речиси сите подзаборавивме на Internet Explorer, Microsoft сè уште не е спремен да се откаже од својот прелистувач. Компанијата работи на изменеta верзија на својот Internet Explorer 9 кој ќе може да се користи на Xbox 360 конзолата, пишува Verge. Иако и моментално е достапна опција за гласовно пребарување (Bing), IE ќе има целосно […]

Прочитај повеќе

Мozilla, компанијата зад прелистувачот Firefox, го обвини Microsoft дека го фаворизира Internet Explorer пред другите прелистувачи на некои уреди кои ќе работат на новиот Windows 8 RT. Mozilla вели дека Microsoft дозволува креирање на апликации за новиот Metro интерфејс кои ќе работат на уреди со ARM чипови, но не дозволува креирање на апликации кои ќе […]

Прочитај повеќе

Chrome го надмина Firefox, Internet Explorer се уште е ужас, но Opera и Safari не се доволно добри за да одиграа некоја позначајна улога во таканаречената „Војна на прелистувачите“. За да бидеме поконкретни во состојбата на прелистувачите треба да ги разгледаме статистиките. Во тоа може да ни помогне анализата на RoyalPingdom кои ги споредија прелестувачите […]

Прочитај повеќе

StatCounter објави дека во неделата Google Chrome успеа на кратко, на само еден ден, да го надмине Internet Explorer по користеност. Според сервсот за анализа на веб сајтовите, на 18 март Chrome ги надмина ривалите во Индија, Русија и Бразил, и со тоа стана најкористениот прелистувач во светот со над 32,71 отсто од пазарот, надминувајќи […]

Прочитај повеќе

Добредојдовте во облакот. Слободно седнете си пред вашиот резервиран Windows 7 компјутер поврзан со супербрза гигабитна интернет конекција, директно преку вашиот iPad. Ова е сценариото што лично ќе го искусите со новата OnLive Desktop Plus претплата за iPad апликацијата OnLive која директно ве поврзува со компјутер кој има опремен Windows 7, Adobe Reader, Adobe Flash […]

Прочитај повеќе

Мicrosoft го обвини Googlе дека искористи ранливост во Internet Explorer за да ги прелаже опциите за приватност на прелистувачот за да следи корисничка активност. Интересно, Microsoft немал идеја дека Google го прави тоа се до пред некој ден, кога Washington Post објави статија дека Google го манипулира Safari на Apple. Google одговори на тоа дека […]

Прочитај повеќе