Хакерската група Anonymous се закани дека ќе открие идентитети на членови и подржувачи на мексиканскиот нарко-картел, како знак на одмазда за киднапирање на член од групата. Хакерската група веќе има хакнато веб сајт на поранешен член на мексиканската влада, обвинувајќи го за поврзаност со озогласениот нарко-картел Зета. Член на Anonymous, во видео обратено до нарко-картелот, […]

Прочитај повеќе

Членови на хактивистичката група Anonymous утринава го хакнаа веб сајтот на сириското Министерство за одбрана. Овој напад има за цел да покаже поддршка за востанието против моменталната сириска власт која се обидува да го задуши со употреба на сила. Веб сајтот на министерството за одбрана беше заменето со модифицирана верзија од сириското знаме, каде ѕвездата […]

Прочитај повеќе

Полицијата во САД, Британија и Холандија уапси над 20 луѓе кои се осомничени дека како дел од Anonymous групата го нападнале сајтот на PayPal во декември. Осомничените се обвинети за онлајн напад. Неколкумина од десетината уапсени се тинејџери под 18 години. Минатата година интернет активистите Anonymous ги нападнаа PayPal, MasterCard и Visa срушувајќи ги со […]

Прочитај повеќе

Турската полиција притвори 32 лица кои се поврзани со интернет нападите од пред три дена врз владини сајтови како протест против воведувањето на филтрите за интернет цензура. Наводно, според новинската агенција Anatolia, приведените, кои се од 12 турски града, се дел од групата хакери и интернет активисти, Anonymous.

Прочитај повеќе

Контроверзната интернет група Anonymous ја посрамоти безбедносната компанија HGBery навлегувајќи во нивните сервери, ги објави сите нивни лични податоци со преку 60.000 имејлови, собраа и избришаа куп податоци и, на крај, направи deface на страницата.

Прочитај повеќе