Судот во Шензен одлучи дека и текстовите кои се напишани од вештачка интелигенција подлежат на заштита на авторски права. Судот оваа одлука ја донесе на во спорот помеѓу Shanghai Yingxun Technology и гигантот Tencent. Tencent за дел од вестите кои ги споделува користи вештачка интелигенција како автор на текстовите, поточно софтверот Dreamwriter. Овој софтвер се […]

Прочитај повеќе

Јужна Кореја обвини 11 луѓе за индустриска шпионажа и кражба на интелектуална сопственост. Станува збор за кражба на флексибилниот дисплеј на Samsung кој компанијата го користи во следната генерација телефон-таблет хибриди Galaxy F. Извршен директор во компанија добавувач на Samsung и 8 вработени во компанијата примиле 13,8 милиони долари од кинески конкурент на Samsung. Во […]

Прочитај повеќе

Се чини дека холивудските студија конечно ги пронајдоа виновниците за споделувањето на неколку филмови пред нивните премиери. The Revenant, Hateful Eight и  The Peanuts Movie беа објавени на торент неколку недели пред своите премиери во кино салите. Се чини дека вината за ова ќе ја поднесе агенцијата за пронаоѓање таленти Innovative Artists. Студиото Warner Bros. тврди […]

Прочитај повеќе

Blockai e алатка која се обидува да им помогне на фотографите и уметниците, поедноставно да ги заштитат своите дела. Идејата е да им овозможи на корисниците да ги заштитат сликите и фотографиите без премногу бирократија. Корисниците сега преку поедноставна твитер интеграција, можат да реагираат кога некој бесправно ги користи нивните дела. Технологијата зад Blockai е иста како […]

Прочитај повеќе

Линкање до пиратска содржина која е веќе јавно достапна, не е нарушување на интелектуалната сопственост. Ова е ставот кој советникот на Европскиот суд на правдата, јавниот правобранител Мелкиор Вателет го испрати, јави Torrentfreak. Судот во последните години има неколку случаи кои обвинуваат за нарушување на интелектуалната сопственост преку линкови. „Линкови кои водат, па дури и […]

Прочитај повеќе

Никогаш немало повеќе судските спорови кои ги започнуваат патент троловите, отколку во моментов, покажуваат податоците кои ги презентира Ars Technica. Досега во 2015 година во САД се поднесени 3.050 тужби за интелектуална сопственост, од нив во дури 2.075 поднесувачи на тужбите се компании кои не ја користат технологијата за која ги започнуваат споровите. Или со […]

Прочитај повеќе

Сведочењето на поранешниот директор на Sun Microsystems, Џонатан Швартц само што му помогна на Google да се одбрани од тужбата на Oracle дека украле делови од Java API-ја за Android без да платата лиценци и дозвола, пренесува Cnet. На судењето Oracle како доказен материјал претстави имејл докази од главниот за Android, Енди Рубин, од кои […]

Прочитај повеќе

Откако Apple поднесе тужба против јужно корејската фирма велејќи дека им го копира дизајнот и изгледот на паметните телефони и таблет компјутери, Samsung најави контра-тужба велејќи дека „ќе се обиди да си ја заштити својата интелектуална сопственост“.

Прочитај повеќе

По повод Светскиот ден на интелектуалната сопственост во хаклабот „КИКА“ се дискутираше за авторските права во денешново дигатално време.

Прочитај повеќе

Скоро 200 години се поминати од денот кога Томас Џеферсон, еден од татковците на САД, во своето писмо до Ајзак Мекферсон ќе напише: „Оној кој добива идеја од мене, добива упатство без да ме осиромаши, исто како што оној кој од мојата ламба ќе го запали својот оган, добива светлина без да ме затемни мене“.

Прочитај повеќе