Оваа недела беше преполна со презентации на хардвер од нови процесори, графички процесори, лаптоп компјутери, па сѐ до нов Amazon Echo и iRobot правосмукалка. Секако главна причина за најголем дел од најавите е Computex 2019, еден од најголемите саеми за компјутери и електроника. Intel Веројатно ова е еден од најчудните лаптопи кои сме ги виделе […]

Прочитај повеќе

Intel претстави нов процесор за сервер Xeon Platinum 9200. Станува збор за вистински ѕвер кој доаѓа со 56 физички и 112 виртуелни јадра. Компанијата најавува дека овој процесор е наменет за корисниците со потреба за најголеми перформанси. Новите процесори се дел од втората генерација скалабилни процесори на Intel. Процесорот секако е наменет за сервери и […]

Прочитај повеќе

Можеби не знаете, но почетоците на развојот на чиповите е приказна со предавства и контроверзии. Веројатно главната причина за ова е приказната за осуммината предавници. Ова е приказна за осуммина истражувачи кои на средината на минатиот век го напуштаат Shockley Semiconductor Laboratory и основаат Fairchild Semiconductor. Компанијата понатаму е вмешана во креирање на куп компании. […]

Прочитај повеќе

Љубителите на хардвер имаат причина да бидат возбудени. Оваа недела во Лас Вегас се одржува CES, најголемиот саем за електроника. Своја презентација имаше Intel кој претстави дел од можностите на 10 nm Ice Lake процесор. Веројатно уште повозбудлива вест е дека првите процесори и уреди со овие процесори ќе се појават оваа година. Процесорите доаѓаат со […]

Прочитај повеќе

Sunny Cove е нова архитектура на процесори од Intel која ќе биде достапна од следната година. Следната генерација Core и Xeon процесори ќе доаѓа со нови инструкции кои ќе забрзаат дел од почестите товари. Она што можеби е поважно е дека конечно го дочекавме првиот 10nm процесор за десктоп. Intel ова го ветува неколку генерации по […]

Прочитај повеќе

Новиот процесор на Intel i9 9900K е чудовиште кога перформансите се во прашање. Процесорот е од деветта генерација и ќе биде веројатно најмоќниот процесор од оваа серија. Intel Core i9 9900K доаѓа со 8 физички / 16 логички јадра. По бројот на јадра се исти со претходникот во истата серија Intel it 9700K, иако овој […]

Прочитај повеќе

Intel претстави два нови процесори кои излегуваат во првата половина на 2019 година. Компанијата ќе направи надградба на Xeon и E-серијата на процесори за сервери. Новиот Xeon процесор е голема надградба над сегашниот. Cascade Lake доаѓа со максимум 48 јадра и 12 DDR 4 мемориски канали по сокет, со поддршка за 2 сокети. Она што може […]

Прочитај повеќе

ARM и Intel надминаа дел од разликите и двете компании ќе соработуваат на интернет на нештата. Двете компании  објавија дека постигнале договор за стратешко партнерство за развој и менаџирање на интернет-на-нештата-уреди. Со партнерството ARM ќе ја користи стандардизација креирана од Intel и во своите уреди, a со ова секако уредите ќе бидат побезбедни, вели Reuters. […]

Прочитај повеќе

Ако чекате за да ја купите следната генерација на процесори од Intel ќе почекате уште малку. Компанијата најавува дека до втората половина на 2019 година нема да има 10nm процесори. Секако ова не значи дека нема да има нови 14 nm процесори, но ако не ги чекате овие ќе почекате до новогодишните празници следната година. […]

Прочитај повеќе

Брајан Крзнанич не е повеќе директор на Intel. Досегашниот директор на најголемиот производител на чипови е заменет заради романтична врска со вработена или вработен во компанијата. Ваквите врски се забранети во Intel, а ако правилата не ги почитуваат директорите тешко дека ќе може да ги казнат и останатие вработени. Како последица на „скандалот“ г. Крзанич […]

Прочитај повеќе

Intel најави дека во 2020 година компанијата ќе ги издаде своите први графички картички. Станува збор за дискретни графички картички, бидејќи компанијата и досега произведуваше интегрирани графички карти. Ова на аналитичари им го објави директорот на компанијата Брајан Крзнанич, пренесе MarketWatch. Секако поголема конкуренција на пазарот на кој засега доминираат Nvidia и AMD е добредојдена. […]

Прочитај повеќе

По повод 50 години Intel, компанијата претстави нов процесор, најбрз досега. Пред да почнете со славје, Core i7-8086K доаѓа во ограничена серија. Ќе бидат произведени само 50 000 процесори. Можеби веќе ви забележавте 8086 е бројката на процесорот на Intel искористен во првиот IBM PC, една од најпопуларните верзии на компјутерот беше XT. Ова е […]

Прочитај повеќе