Google Maps започна интеграција на сервисите за превоз на патници, како Uber и Lyft. Ова ќе им овозможи на патниците да видат каде е возилото, колку ќе ги чини превозот како и маршутата до посакуваната дестинација. Апликацијата досега овозможуваше единствено проценка на цената и повикување на возило преку апликациите на Uber и Lyft. Промената овозможува […]

Прочитај повеќе

Дваесет и шест милијарди долари се навистина многу пари, и според дел од коментарите на интернет со тие средства Microsoft можел да си купи и „поубава“ социјална мрежа, пример Pinterest. Но, Microsofot точно знаеше што добива со LinkedIn, кој доаѓа со Lynda.com, Pulse, SlideShare, а тука се и 433-те милиони корисници. „Ние имаме заедничка мисија, фокусирана на […]

Прочитај повеќе

Аpple планира да ги додаде Flickr и Vimeo во новата верзија на оперативниот ситем на iPhone, iPad и iPod, велат извори за 9to5mac. Но, изворите велат дека се додека нема официјална најава, сите нови опции може да бидат тргнати од финалната верзија. Двете друштвени мрежи, едната за фотографии, другата за видео, ќе бидат подлабоко интегрирани […]

Прочитај повеќе

HTC и Facebook го претставија HTC First, првиот телефон со Facebook Home. Според спецификациите телефонот е во средна класа на паметни телефони, но тоа што треба да го го одвои од останатите телефони е токму ексклузивниот Facebook Home. Оваа нова апликација која го претвара вашиот Android во Facebook телефонот е достапен само за мал број […]

Прочитај повеќе

Facebook апликација за Android? Тоа е премногу едноставно. Тоа што Facebook сака, е да го направи вашиот телефон место за се што се случува на друштвената мрежа. Facebook Home е новата длабока интеграција што го модифицира вашиот Android телефон за да го направи поедноставен за следење на активностите на мрежата. Од Cover feed кој го […]

Прочитај повеќе

Откако стариот мејл клиент се префрли на веб, за брзо време привлече 60 милиони корисници, а денес од Microsoft преку промотивно видео ја најавуваат интеграцијата на Outlook.com и Skype. Освен видео повиците, на видеото се претставени и повеќе можности за употребување на алатки од Microsoft пакетите, како и интеграција со друштвените мрежи. После агресивниот и […]

Прочитај повеќе

LaFerrari, првиот хибриден автомобил на култната италијанска компанија, ќе го користи Siri на Apple како интегриран гласовен асистент и има два iPad Mini таблет компјутери вметнати во седиштата за да се користат како мултимедијални центри со пристап до апликации, игри и видео содржина. Сите 499 примероци од неверојатниот LaFerrari се веќе продадени за по 1 […]

Прочитај повеќе

Дали сте се запрашале колку е навлезен Facebook во вашите омилени сајтови? Неодамнешното истражување на Royal Pingdom  покажува дека во 10.000 водечки веб страни според Alexa, интеграцијата на Facebook е речиси 25 проценти. Заедно со споделувањето на содржини на друштвената мрежа оваа бројка се качува до речиси 49,3 отсто. Втора мрежа по присутност е Google+, +1 […]

Прочитај повеќе

Сега кога ќе споделите твит на Facebook ќе забележите дека се споделува и линк назад кон Twitter, вклучувајќи ги и линковите до хаштаговите. Ова е нова соработка меѓу Twitter и Facebook за која сè уште нема официјално соопштение, туку само потврда од Twitter дека започнуваат со подлабока интеграција со поддршка за бизнис страни, слика и […]

Прочитај повеќе

Dropbox, еден од најпопуларните сервиси за складирање податоци во облакот, сега се интегрираше со Facebook. Ова значи дека корисниците ќе можат да споделуваат фолдери и фајлови со Facebook пријателите, наместо само да праќаат линкови преку имејл. Oткако ќе се поврзат двата профили преку оваа страна, ќе може да се додат пријателите кои автоматски ќе бидат […]

Прочитај повеќе

Google продолжува да ги поврзува своите сервиси во една кохерзија. Овојпат најави дека ќе овозможи да се отвори YouTube канал со Google+ профил „давајќи им еден постојан идентитет низ разните платформи кога закачувате видео, споделување, коментирање и други јавни активности“. Ова е значајно за сите нови YouTube корисници кои ќе можат да си отворат профил […]

Прочитај повеќе

Skype најави уште подлабока интеграција со Facebook, најавувајќи дека со новитe верзии 5.4 Beta за Мac и 5.7 Beta за Windows ќе може да се прават Facebook-кон-Facebook повици. Се што е потребно е да ги поврзете Skype со Facebook профилот. Оваа интеграција започна со со 5.0 верзијата. Откако ќе се логирате на Facebook преку Skype […]

Прочитај повеќе