Екрани без рамки, вграден проектор, еластичен екран се само дел од технологиите кои доаѓаат следните две години со паметните телефони. За повеќе детали погледнете го видеото на WatchMojo. Дали технологијата ќе се покаже како хит или само како интересна функционалност која ќе ги разликува телефоните, но ќе биде заборавена ќе видиме наскоро.

Прочитај повеќе

Team CoAware од Италија е еден од учесниците на KUKA натпреварот за иновации. Нивниот робот е еден од финалистите на овој натпревар, а најголема предност му е можноста за наизглед беспрекорната колаборација со луѓето. Останатите финалисти може да ги разгледате на страницата посветена на настанот.

Прочитај повеќе

Стартапот BodyRecog кој доаѓа од Хрватска е дел од натпреварот во кој се доделува наградата за најновативен спортски стартап, HYPE. Компанијата веќе е дел од 50-те најиновативни спортски настапи, вели Netokracija. Стартапот е една од компаниите кои својата технологија ја развиваат, пред се благодарение на напредокот на паметните телефони и нивната камера. Технологијата на компанијата […]

Прочитај повеќе

Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии го најави одржувањето на дводневниот настан – МАСИТ ИКТ денови. Настанот е закажан за 26 и 27 септември, во хотелот Александар Палас. Првиот ден од настанот ќе се дискутира на тема: “Регулатива на работните односи и пазарот на труд во рамки на ИКТ секторот”. Целта е да се обработат […]

Прочитај повеќе

Развојниот центар на Microsoft во Кембриџ, изработи уред налик на часовник кој во иднина може да им помогне на пациентите со Паркинсон. Прототипот на уредот го изработи директорката на иновативниот центар Хајанг Женг. Нејзината пријателка, уметницата Ема Лотон, ја има оваа болест и со години не црта или пишува. Уредот сега е надвор од концепт фазата и […]

Прочитај повеќе

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) е државна институција која обезбедува финансиска поддршка за македонски претпријатијата, наменета за развој на нови или значително подобри производи или услуги од тие што се нудат на пазарот. На овој начин претпријатијата добиваат финансии за побрз развој на иновациите и нивно побрзо пласирање на пазарот за да остварат […]

Прочитај повеќе

„Не се плашете од неуспехот“, вели Астро Телер, директор на тајната лабораторија Alphabet. Подобро позната како Google X, ова е лабораторија во која се работи на најлудите и речиси невозможни проекти, од Project Loon до автономните возила, Google Glass, и куп други технологии за кои ќе дознаеме во иднина. Но, бидејќи Google X е лабораторија […]

Прочитај повеќе

Електричните автомобили веќе не се ништо ново, па затоа по последните иновации во полето на автомобилизмот, треба да очекуваме и доста нови нешта во авијацијата и летањето, т.е. општо транспортот. Една од таквите новости кои се стреми да стане достапна за сите е летањето со JetPack…

Прочитај повеќе

Откако во јуни инвестираше 450.000 евра во 16 македонски стартапи, државниот Фонд за иновации и технолошки развој објави втор повик за стартапи, иновативни и спин-оф компании, не постари од шест години. За вториот повик, кој е отворен до 21-ви октомври, се одделени вкупно 300.000 евра од вкупното купче од 2,3 милиони евра кои Фондот ги […]

Прочитај повеќе

Малата Естонија, која со 1.3 милиони жители е најверојатна најуспешната држава во Европа кога е во прашање јавни е-услуги, отвори апликации за „виртуелно државјанство“. Со апликациите луѓето кои не се државјани на Естонија можат да се пријават за ова прво-во-светот „виртуелно државјанство“ со кое ќе добијат пристап до електронските услуги кои ги нуди земјата. Услугата […]

Прочитај повеќе

Томислав Бронзин, основач на Citus и МVP на Microsoft, ќе оддржи интерактивно предавање на тема иновации и како да се зголеми продуктивноста со Office 365 пакетот. Предавањето, закажано за четврток 19-ти февруари, нема да се фокусира само на Microsoft продуктите, туку ќе се зборува како да се искористат придобивките на Office 365 облакот и на […]

Прочитај повеќе

Тим Бернерс-Ли ја повтори својата поддршка за интернет неутралноста. Овој пат поддршката доаѓа на гостински блог на сајтот на Европската Комисија. „Што е следно? Што ќе биде следнота голема промена на интернет? Да бидам искрен не знам. Зошто? Бидејќи кога ја дизајнирав мрежата намерно ја направив неутрален, креативен и простор за соработка, доградувајќи на отвореноста […]

Прочитај повеќе