За многумина англиската Премиер лига е највозбудливата фудбалска лига во светот, но двата најголеми клубови сепак се шпанските Реал Мадрид и Барселона. Овие два клуба придонесуваат многу кон популарноста на оваа лига што се забележува и на друштвените мрежи, кои се место за дискусија и расправии меѓу фановите. Ако ги споредиме на Twitter, ќе видиме […]

Прочитај повеќе

Дали кликате на Facebook, пишувате мејл и комуницирате на Skype додека гледате телевизор? Скоро 42 отсто од американците пребаруваат на интернет додека гледаат телевизор, 29 отсто кликаат на мобилен, 45 отсто ќе проверат имејл преку мобилен додека се во кино, а 67 отсто додека се на состанок, ни открива новиот инфографик на OnlineCollege.org. Но, иако […]

Прочитај повеќе

Словенскиот блог Orange.and.Nuts објави инфографик изработен од Југослав Петковиќ за стартап сцената во Словенија, на која од 2008-ма година се појавија 86 стартапи во кои е инвестирано околу 40 милиони долари. „Целиот екосистем е отфрлен како маргинален, но кога ќе се погледне одблиску, бројот на стартапи, нивни членови и инвестиции се нешто што вреди да […]

Прочитај повеќе

Македонија е најголемиот корисник на Google Analytics во светот, покажува инфографикот на TargetOnlineMarketing.com во кој се објавени статистики за колку и каде најмногу се користи бесплатната алатка за анализа на интернет сообраќај. Во Македонија скоро 83% од сајтовите користат Google Analytics, што е најголем процент во светот. За споредба, во Европа просекот е 61,8 отсто, […]

Прочитај повеќе

Секојдневно сте онлајн и прегледувате над десетици сајтови на ден, но дали знаете како стигнавме до цела таа неверојатна содржина? Интерактивниот инфографик на Vizzuality, Hyperakt и тим од Google Chrome, ja претставува кратката историја и еволуција на интернетот, од почетоците кога се сурфаше преку NetScape прелистувачот на текстуални сајтови до денес кога користиме веб технологија […]

Прочитај повеќе

Мобилното користење се разликува зависно од локацијата и културата, се вели во инфографикот на Tawkon, апликација за Android која мери колку време сте изложени на радиациајата од вашиот телефон. Зависно од локацијата корисниците месечно зборуваат на телефон од 250 минути во Кина, до 325 минути во Грција, и најмногу, 450 минути, во САД. Во Шведска, […]

Прочитај повеќе

Жените постари од 55 години играат повеќе друштвени игри отколку мажите од 15 до 35 години. Оваа интересна информација ни ја открива инфографикот на Digital Flash NYC. Жените од сите возрасти доминираат на популарните друштвени мрежи. На Facebook односот е 58% жени, наспроти 42 отсто мажи, на Twitter има дури 64 отсто жени, додека Pinterest […]

Прочитај повеќе

Едно од најдобрите европски првенства во фудбал заврши. Честитки за рекордерите Шпанија. Честитки и за Кристијано Роналдо, Вејн Руни и Марио Балотели кои се најпопуларните и најзборуваните фудбалери на Twitter според инфографикот на TheScore. Интересно, најпопуларната репрезентација е англиската која со 849.000 споменување на Twitter е веднаш зад шампионите Шпанија, 873.000 споменувања, иако англичаните испаднаа […]

Прочитај повеќе

Facebook прокопа по своите податоци и ги склопи во инфографик кој ни открива кои се најпопуларните туристички локации ширум светот, во 25 градови. Сите податоци се извлечени од чекирањата преку трети апликации кои го користат API-то на Facebook. Транспортните центри како аеродроми и метроа не се прегледувани, но, интересно, меѓу најпопуларните локации 7 се спортски […]

Прочитај повеќе

Продажбата на физичките копии на видео игрите е на најниско ниво по 2006-та година, и иако тоа е најголемиот дел од профитот на студијата сепак се очекува да продолжи да опаѓа. Но, ова не значи дека индустријата на видео игри е во криза, туку дека се префрла на дигитални копии, онлајн игри со претплата и […]

Прочитај повеќе

Сигурно до сега сте добиле куп пари од непознати лица, или пак сте добиле европска лотарија, можеби уште полошо, ви ги украле податоците од кредитната картичка или не ви стигнало тоа што сте го нарачеле и платиле. Oвие измами не се нешто ново на интернет, но вознемирувачки е што успеле да направат неверојатна штета од […]

Прочитај повеќе

Дигитални домородци и дигитални татковци, овие корисници израснале со Интернет и се постојано закачени на Веб. Затоа не е воопшто изненадувачки што се поопуштени и подобро запознаени со друштвените мрежи за да водат подобра грижа врз дигиталниот живот на своите деца. Инфографикот на Еuro RSCG , oбјавен од Mashable, ги разгледува родителските навиките на 1.000 […]

Прочитај повеќе