Од што и како заработуваат петте најголеми технолошки  компании во светот? Најверојатно одговорот на ова прашање ви е познат. Изворот на приходи за дел од овие компании доаѓа од слични сектори: продажба на хардвер, реклами и сервиси и слично. Visual Capitalist го претстави ова во одличен инфографик.   Највредната компанија Apple, најмногу заработува од продажбата на […]

Прочитај повеќе

На првите 25  места кога е во прашање бројот на претприемачи по глава на жител, нема развиени држави; секој 18-ти жител на планетата е претприемач; 52 отсто од вработените во Alibaba се жени и слични интересни податоци покажува инфографикот на DealSunny. Можеби е изненадување што во државите во развој поголем број на луѓе се решаваат […]

Прочитај повеќе

Џонатан Џејмс, Кевин Митник и Владимир Левин се дел од хакерите кои најдоа место на инфографикот Masters of Deception. Листата е правена според материјалната штета која ја предизвикале нападите, но и според софистицираност на нападот. Најголем дел од нападите се мотивирани едноставно поради предизвикот, дел се финансиски мотивирани, а некои само сакаа да ја согледаат […]

Прочитај повеќе

Со оглед на тоа дека стартапите не располагаат со голема сума на пари, местото и трошоците кои се потребни за водење на еден стартап проект играат и тоа каква улога. Луѓето позади Staff.com направија инфографик за тоа колку би ве чинело да изградете стартап од 2 веб развивачи и 1 дизајнер во Цирих, Сиднеј, Њу […]

Прочитај повеќе

Дури 86 отсто од македонски корисници на паметни телефони со Android не размислуваат да направат промена на платформата, вели Android Македонија повикувајќи се на резултатите од анкетата направена со 512 испитаници. Разбирливо е што Android владее со македонскиот пазар бидејќи има куп разновидни Android уреди за сечиј џеб. Во моментов iOS уредите се премногу скапи […]

Прочитај повеќе

Целта на дизајнирите е да креираат апликација која ќе биде уникатна, но во исто време и да изгледа како е создадена за таа мобилна платформа, без врска дали се работи за Android или iOS. Но, за тоа мора да се следат правила кои ги дефинираат основите како големината на екран, правилното искористување на retina дисплејот, […]

Прочитај повеќе

Главната причина зошто стартапите се неуспешни е немање доволно кеш за да опстанат. Затоа најдобро е да ја планирате вашата инвестиција во земја каде тоа оддржување ќе биде евтино. Македонија, Мороко, Полска, Бугарија, Малeзија, Тајланд, Никарагва, Мексико… се одлични места за вашиот стартап, вели стартап евангелистот Ана Витал во својот инфографик објавен на Founders and […]

Прочитај повеќе

Visual.ly, сервисот за креирање и собирање на инфографици, претстави алатка која ќе ви го олесни претставувањето на вашиот сајт пред потенцијалните клиенти. Сервисот објави алатка со која може да ги претворите статистиките од Google Analytics во убав инфографик само со неколку клика. „Повеќе од 10 милиони корисници ги користат бесплатните Google Analytics за да ги […]

Прочитај повеќе

Маркетингот на мобилните телефони бележи огромен раст. Мобилното пребарување е зголемено за дури 200 отсто, а во текот на следната година се очекува дека мобилните ќе бидат број еден во пристапот до сервисите на Google. Заработката на Google од мобилните платформи е поделена на четири делови – мобилно огласување, мобилни апликации, уреди и содржина за […]

Прочитај повеќе

Доколку бевте на конференцијата за друштвени мрежи и активизам Engage, веднаш ќе знаевте дека врие од твитерџии. Постојано во говорите се споменуваа Twitter профили, и постојано некој кликаше на телефон за да го раскаже најинтересното во 140 знаци. Статистиката објавена во инфографикот на Радио МОФ, Младинскиот образовен форум и Фондација Идеја, ни открива дека се […]

Прочитај повеќе

Во 2012-та година во Македонија се потрошиле скоро 2 милиони евра на онлајн реклами, вели новиот инфографик на Httpool Macedonia и Ipsos Strategic Puls. Ова е пораст од скоро 300 илјади евра во споредба со бруто буџетот од 2011-та годинa, или околу 700 илјади пораст споредено со 2010-та година. Но, оваа бруто сума е разгледана […]

Прочитај повеќе

TED (Technology, Entertainment and Design) е реномирана конференција која се случува ширум светот, а се случи и во Македонија. Конференцијата е неверојатна интересна бидејќи собира луѓе да го споделат своето фасцинантно искуство, идеја или истражување. Но, оваа конференција не е успешна бидејќи има интересни говорници, вели Марк Фиделман во својот текст во Forbes, туку бидејќи […]

Прочитај повеќе