JioPhone Next е нов паметен телефон изработен од индиската компанија Jio Platforms. Компанијата е во сопственост на најбогатиот Индиец, Мукеш Абрани, но она што е поинтересно е дека Google и Facebook се стратешки инвеститори во компанијата и поседуваат 7,73, односно 9,99 отсто од акциите. ЈioPhone Next доаѓа со супер оптимизирана верзија на Android, a фокус […]

Прочитај повеќе

Новите ексклузивни модели на iPhone најверојатно ќе бидат склопувани во Индија. Ова би можело да се случи најрано од 2019 година. Ова веројатно ќе биде и првиот уред кој ќе излезе од погонот на Foxconn во Индија. Дел од телефоните ќе продолжат да се произведуваат каде што се произведуваат и денес. Сепак склопувањето на најскапите […]

Прочитај повеќе

Amazon објави дека заработката од празниците оваа сезона е рекордна. Ова се однесува и на купување од продавницата, но и на хардверот кој го произведува компанијата. „Ова ни е најдобра сезона досега, со нетрпение очекуваме во 2019 година да им го испорачаме на корисниците тоа што го бараат, на начин кој ќе им биде најпогоден. […]

Прочитај повеќе

Во понеделник, 12-ти септември со почеток во 19:00 часот во Јавна Соба, Funky Coworking со поддршка на Стартап Македонија организира отворен настан каде што гостин ќе биде Блаже Аризанов, еден од основачите на контроверзниот индиски стартап StayUncle. StayUncle е стартап кој вбројува признание за еден од најиновативните нови компании во Азија, и веќе го привлече […]

Прочитај повеќе

Блаже Аризанов прв пат ја посети Индија како практикант пред пет години. Денес е вљубен во егзотичната земја каде заедно со Нанд Сиг и Санчет Сет го основа StayUncle, стартап кој го привлече вниманието на светските медиуми како Huffington Post и Business Insider бидејќи им се спротистави на конзервативните табуа. Ако ви е познато името, […]

Прочитај повеќе

Дали технологијата конечно ќе успее да им стави крај на силувањата на јавни места во Индија, или пак производителите на телефони ќе ги игнорираат властите кои бараат поголема поддршка против насилството? Од 2017 сите телефони кои ќе продаваат во Индија ќе мораат да имаат „копче за паника“, a од 2018 година секој телефон ќе мора […]

Прочитај повеќе

„Зелена SIM“ картичка прави револуција во земјоделството во Индија. Евтината картичка овозможи надминување на еден од најголемите проблеми со кои се среќаваат земјоделците во Индија, а тоа за жал е недоволната писменост на населението. Наместо текстуални пораки, преку картичката се испраќаат гласовни пораки и информации до земјоделците. Освен пораки за временските услови, Агенцијата за земјоделство […]

Прочитај повеќе

Индискиот град Мумбај забрани селфи фотографии во 16 зони на градот откако 18 годишна девојка загина додека се фотографираше. Помеѓу забранетите места се дел од најпопуларните локации, како Marine Drive и плажата Girgaum Chowpatty, јави BBC. „Полицијата сега ќе може да влезе во овие општини и да превенира несреќи предизвикани додека минувачи се сликаат на […]

Прочитај повеќе

Индиската компанија iYogi со застрашување и измама ја зголемува својата продажба, вели обвинението пред судот во Вашингтон. Компанијата дополнително лажела дека има врски со Microsoft, Apple и Hewlett-Packard. iYogi е една од најголемите независни компании за техничка поддршка. Она за што е обвинета компанијатa е дека вработените во iYogi преземаат контрола врз компјутерите на корисниците […]

Прочитај повеќе

Google веќе во јуни го најави својот проект Android One со кој во соработка со производителите ќе работат на креирање на подобро искуство на корисниците во земјите во развој, пред се за тие кои не можат да си дозволат поскапи телефони. Првите три уреди доаѓаат со 4.5 инчен дисплеј, со резолуција 854х480 и покрај Индија, […]

Прочитај повеќе

Mozilla продолжува со експанзијата на своите телефони, со најава дека во следните неколку месеци Firefox OS телефони ќе започне да продаваат во Индија по цената од околу 25 долари. Во моментов Mozilla ги продава Firefox OS телефоните во Европа (наскоро и во Македонија) и Јужна Америка. Сепак компанијата работи на проширување на пазарот и поголема […]

Прочитај повеќе

Индискиот кандидат за премиер Нарендра Моди користи холограми за да може да стигне да им се обрати на 800-те милиони граѓани во најразличните делови од земјата. Оваа холограмска технологија крстена како „3Д холографски митинг“ му дозволува на г. Моди да присуствува на 100-тина настани истовремено, велат од неговата партија Baratiya Janta. Но, користењето на холограмите […]

Прочитај повеќе