(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Минатата година прв пат слушнав за Social Impact Award. За прв пат, Македонија беше дел од 10-те земји што го организираат натпреварувањето за студенти и јас без задолжена да ја зголемам свеста за […]

Прочитај повеќе

Impact Hub Skopje организира интересен настан на кој ќе се зборува за стартапи и за пари. На настанот закажан за 2-ри јуни ќе гостуваат Мајкл Голдберг, претприемач и професор на Weatherhead School of Management, чиј Coursera курс може да го ѕирнете тука; и Даринка Буровска од Nottingham University Business School која направи истражување за македонските […]

Прочитај повеќе

(Овој текст е поддржан од Vip, како дел од кампањата “#Заедно е подобро.”) Coworking е хит поради две едноставни причини – работите во креативен простор и работите #заедно со други професионалци. Затоа не е ни чудно што во Скопје, Битола и Охрид никнуваат вакви coworking простори кои можат лесно да им одговорат на потребите на фриленсерите, […]

Прочитај повеќе