Google пополека ги пролагодува апликациите на финалната верзија Lollipop, а една од апликациите која ќе доживее промени е Gmail. Новата верзија на Gmail според најавите ќе им овозможи на корисниците да ги добијат сите мејлови во Gmail апликацијата, јави Android Police. Првите вести се дека на Gmail 5.0 ќе може да пристигаат мејловите и од […]

Прочитај повеќе

Со Gmail API девелоперите имаат значително поедноставна работа кога сакаат да креираат апликации со пристап до имејл серверите. Со новите API-ја (Application programming interface) може преку апликациите да се презентираат имејл пораки од Gmail, да се испраќаат пораки, да се променат етикетите или да се пребаруваат по пораките. Според Google, Gmail API е 10 пати […]

Прочитај повеќе

Инжинери од веб складиштето Dropbox и универзитетот MIT основаа нов стартап Inbox со кој сакаат да го променат начинот на како го користиме имејлот. Inbox е всушност платформа, API со кое можат да се градат „следната генерација имејл апликации“, чија цел е да им обезбеди полесен начин на развивачите на апликации да го користат имејлот […]

Прочитај повеќе

Oткако беше пофален од iOS корисниците како одличен имејл клиент за Gmail, минималистичкио-дизајнираниот Mailbox пристигна и на Android. Kако и за iOS, и Android клиентот е исчистен од непотребните копчиња кои само ми го одвлекуваат вниманието. Целта на Mailbox е да ви овозможи да се фокусирате на мејлот, и тоа апликацијата го прави добро. Но, […]

Прочитај повеќе

Google ја зголеми безбедноста на Gmail и отсега сервисот ќе користи криптирана HTTPS конекција секој пат кога корисниците ќе и пристапат до своето поштенско сандаче. Сегашните промени значат дека никој не може да ги слуша вашите пораки додека одат кон и од Gmail серверите-без разлика дали користите јавна Wi-Fi мрежа, се логирате од компјутер, телефон […]

Прочитај повеќе

PushBullet е Android апликација која овозможува споделување на фајлови и линкови од Google Chrome на телефонот. Апликацијата се инсталира во два дела, како веб апликација на Chrome и Android апликација на телефонот. Најголема предност на апликацијата е едноставноста со која си ги препраќате фајловите или линковите. Вообичаено доколку саката нешто што го гледате во прелистувачот […]

Прочитај повеќе

Gmail доби нова функционалност која го интегрира мејл сервисот подлабоко во Google+ друштвената мрежа. Сега може да испратите имејл до било кој Google+ профил, дури и ако не ја знаете имејл адресата на тој корисник. Според Google, тие ја воведуваат оваа новина за да ја олеснат комуникацијата помеѓу корисниците, нудејќи им дури и сугестии на […]

Прочитај повеќе

Google вчера и официјално го претстави новиот дизајн на Gmail кој на корисниците треба да им понуди целосна контрола, односно организација, на мејловите што корисниците ги добиваат во своите сандачиња. Што се однесува до промените, тука е новата можност за прегледување и групирање на мејловите во категории кои сега се прикажуваат како табови на врвот […]

Прочитај повеќе

Хакерот Ендрју Ернхајмер, попознат како Weev, доби три години и пет месеци затворска казна поради пробивање на сервер на AT&T и преземање на над 100.000 имејл адреси на корисници на iPad. По затворот, Weev ќе има три години под надзор и ќе мора да плати 36.000 долари, пишува Mashable. Weev oткри дека може по случаен […]

Прочитај повеќе

Microsoft наскоро ќе ги префрли сите постоечки Hotmail корисници на новата платформа Outlook.com која веќе има над 60 милиони корисници. Новиот веб-базиран имејл сервис беше претставен пред шест месеци, и сега, по тестирањата, стартува официјално нудејќи им на корисниците паметна интеграција со друштвените мрежи и лесно споделување на „стотици фотографии и видеа со една порака“. […]

Прочитај повеќе

Сигурно кога комуницирате преку мејл сакате да знаете дали вашата порака е прочитана или линкот кој сте го испратиле е кликнат, па затоа е тука Bananatag апликацијата која ќе ви помогне да ги следите вашите Gmail пораки. Со помош на Bananatag директно преку Gmail ќе можете да видите кои ваши имејл пораки биле прочитани и […]

Прочитај повеќе

Google претстави нови верзии на мобилната апликација на својот мејл клиент. Интересно, новите верзии за двете популарни платформи iOS и Android 4.2 беа објавено во исто време. Што има ново? Gmail за iOS сега има нов изглед и бројни подобрувања како истакнување на профил слики во пораките, анимации на транзициите на екранот, и безкрајно скролање […]

Прочитај повеќе