Кога се работи за проверување на нашите и-мејлови, обично се потпираме или на можностите од апликацијата во нашиот телефон, или одиме директно преку прелистувачот. Но, за подобра ефикасност и максимално обединување на сита ваши и-мејл акаунти (Ggmail, Outlook, Yahoo, и слично), потребно ви е солидно десктоп решение како Thunderbird. По преземање и инсталирање на Thunderbird […]

Прочитај повеќе

Наскоро корисниците на Gmail ќе започнат да добиваат динамичка електронска пошта. Ова би овозможило содржината која пристигнува до корисниците секогаш да биде точна. Секако ова нема да има преголема улога во вообичаената комуникација, но би можело да има широка примена при испраќањето на „newsletter“. Пример, онлајн продавница би можела да испраќа каталози, а производите би […]

Прочитај повеќе

Дали било кога сте направиле профил на Yahoo? Ако одговорот е да, тогаш од сите онлајн профили, имате барем 1 хакиран. Yahoo претходно објави дека во 2013 година се пробиени профилите на 1 милијарда корисници. Oath (ребрендиран Yahoo) објави дека во 2013година се пробиени всушност 3 милијарди профили. Тоа се сите профили кои се направени […]

Прочитај повеќе

Со Rapportive ви покажавме како да се информирате за вашите и-мејл контакти, во текстот пред некој ден ви дадовме совети како да користите и-мејл како вистински професионалец, но она што не го споменавме е можноста да создадете одлични -и-мејл потписи благодарение на една алатка… Wisestamp е одлична услуга за остварување на таквата цел и ви дозволува […]

Прочитај повеќе

Дали знаете дека просечно 13 часа неделно од работното време го поминуваме во проверка и одговор на електронската пошта? Ова е значителен дел од нашето време, па не е лошо да го поминете што е можно поефикасно. Родолф Дутел од Buffer, кој беше дел од тимот на Google задолжен за едукација на новите членови со […]

Прочитај повеќе

Gmailify е нов сервис од Google кој овозможува корисниците на Yahoo и Outlook да го користат најдоброто од Gmail. Корисниците на другите сервиси ќе можат да користат опции како спам заштита, организација на inbox и интеграција со Google Now, без притоа да ја менуваат платформата. Опцијата ги спојува профилите со Gmail и овозможува користење на […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Ева Пиперевска, маркетинг менаџер во G6 Solutions. Ева се реши да напише серијал на блог постови за Google AdWords на Medium. Ги реобјавуваме со нејзина дозвола) Електронската пошта претставува неразделен дел од нашето секојдневие. Таа е сигурен инструмент преку кој ние сме во постојан контакт со нашите блиски, пријатели и […]

Прочитај повеќе

Facebook и Google се едни од ретките компании кои имаат неколку сервиси со над милијарда корисници. Gmail е најновиот сервис кој ја надмина оваа бројка и им се приклучи на: пребарувачот на Google, Android, Chrome, Google Play, Google Maps и YouTube. Со ова Google е можеби единствената компанија која може да се пофали дека седум […]

Прочитај повеќе

Дали Google се подготвува да го „пензионира“ Gmail и да го замени со Inbox? Дел од посетителите на сервисот забележуваат дека ги пречекува порака која ги префрла на Inbox, а корисниците кои ја користат Inbox мобилната апликација, можат да забележат „Take me to Inbox“ во долниот десен агол, пренесува Forbes. Доколку не ви се допаѓа […]

Прочитај повеќе

Вo IT.mk не ги сфаќаме секогаш сериозно оние тези за зависност од интернет, телефони итн. бидејќи веруваме дека технологијата не прави поефикасни и помоќни, веруваме дека сме на пат да се претвориме во киборзи, и тоа воопшто не е лоша работа. Но, „tele-pressure” е нешто што ни го привлече вниманието бидејќи го чувствуваме секој ден. […]

Прочитај повеќе

(„Стартап алатки“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Луѓето во ИТ индустријата му „копаат” гроб на имејлот веќе цела една деценија, но нивните предвидувања секогаш изгледале […]

Прочитај повеќе

Ugly Mail е екстензија за Chrome која на корисниците им овозможува да дознаат дали некоја од имејл пораките е следена пред да ја отворат. Во моментов екстензијата овозможува пријавување на корисникот и детекција на следење од Streak, Yesware и Bananatag. „Streak им овозможува следење на поштата на корисниците, може да се види каде, кога, и […]

Прочитај повеќе