Како што неодамна ве известивме, вчера беше британскиот BAFTA настан кој има за цел да ги прослави неверојатните достигнувања во видео игрите. За импозантната награда и признание се напреваруваа многу игри низ бројни категории, но Hellblade: Senua’s Sacrifice успеја да победи во пет категории и да си отиде дома како ултимативниот шампион. Ова е играта […]

Прочитај повеќе

Годинава, гејмерската индустрија се има надминато себеси и проба да ги излаже гејмерите на исклучително креативни начини. Final Fantasy XIV  им овозможи на гејмерите да собираат ресурси во вистинскиот живот и да го заменат Pokemon Go лудилото. Повеќе детали имате и на официјалниот сајт. Corsair конечно реши да заземе став и да се избори за […]

Прочитај повеќе

Killing Floor 2 е излезена веќе неколку години, но надополнувањата за оваа ко-оп пукачка игра и понатаму се со ист интензитет. Killing Floor 2: Infinite Onslaught е надополнување кое ќе ви дозволи да се втурнете во бескрајни пресметки со надалеку симпатичните зомби-чудовишта. „Предизвикајте ги неуморните бранови од Зед кои стануваат попредизвикувачки со секој нареден бран, […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, седумдесетто издание. Минатата недела се одбележа излегувањето на Sea of Thieves, како и брзањето на Nvidia да исфрли соодветни драјвери за подобра оптимизација на играта. Понатамошни оптимизации се направени за игрите Кingdom Come: Deliverance, War Thunder, Black Desert Online, […]

Прочитај повеќе

BAFTA настанот за награди за најдобрите видео игри ќе се одржи на 12.април годинава и, според номинираните игри во бројните категории, Hellblade: Senua’s Sacrifice доминира во девет категории и се поставува како исклучително успешен АА наслов, со над половина милион продадени примероци. Веднаш зад Hellblade се прикрадува хитот за PlayStation 4 и нашата најдобра снежна […]

Прочитај повеќе

Веќе неполна година како Twitch Prime и Amazon Video Prime се достапни за корисниците во Македонија. Twitch Prime ви дозволува да гледате стримови на игри и бројни други креативни содржини без да бидете постојано бомбандирани со реклами. Паралелно со ова, претплатниците можат да одделат дел од средствата за претплатата да одат кон еден стример месечно […]

Прочитај повеќе

Како што кажавме во нашата листа со најдобрите видео игри со женски протагонисти, преубавата Лара Крофт е на сцената уште од 1996 година, а тоа, ќе се согласите, е многу време во гејмерската индустрија. Првите три Tomb Raider игри бележат огромни успеси и нудеа уникатна игрива формула во импресивен графички енџин. Таквото нешто, особено вториот […]

Прочитај повеќе

За време на осми март решивме да направиме листа од осум женски протагонисти кои ја освоија гејмерската популација во 2017 година. И додека припадниците на женскиот пол го користат викендов за патување, пополнете ја празнината од нивното отсуство така што и вие ќе заминете на (дигитално) патување со некоја од следниве дами. Сара Рајдер, од […]

Прочитај повеќе

Порталите на озлогласениот Џоко се отвораат насекаде низ Тириа, а Тајми мисли дека изворот се наоѓа во Sandswept Isles, нова мапа низ која се протега дво-часовна приказна, нов mastery и еден куп активности и достигнувања. ArenaNet го има достигнато врвот во раскажување приказни и A Bug in the System се поставува како ништо повеќе од ремек […]

Прочитај повеќе

Малкумина не знаат за Kongregate, онлајн гејминг портал кој со години наназад пробува да ги забаува посетителите директно од прелистувачот. Се чини дека платформата е конечно спремна да пушти подлабоки корени и да проба да им се приближи на гејмерите од малку поразличен агол. Токму поради тоа, Kongregate планира да лансира нова дигитална продавница која […]

Прочитај повеќе

Fallout 3 беше феноменална игра во толку многу погледи и успеа целосно да го револуционизира не само постапокалиптичниот серијал, туку и тектонски да ги помести границите на RPG жанрот. Но, времето не беше премногу дарежливо кон стариот енџин и, за многумина, Fallout 3 не е подеднакво „убава“ како што ја паметиме. Тимот Road to Liberty […]

Прочитај повеќе

Со студениот бран доаѓа парадоксалната желба да искуси снежното доба, но од комфорот на вашиот дом. И додека надвор војуваат елементите, а снегот неуморно ги дави сите бои, затоплете го домот, направете чај и, во моменти кога не погледнувате преку прозорецот, втурнете се со некоја од нашите најдобри игри со снег. 5. The Elder Scrolls […]

Прочитај повеќе