Љубителите на хардвер имаат причина да бидат возбудени. Оваа недела во Лас Вегас се одржува CES, најголемиот саем за електроника. Своја презентација имаше Intel кој претстави дел од можностите на 10 nm Ice Lake процесор. Веројатно уште повозбудлива вест е дека првите процесори и уреди со овие процесори ќе се појават оваа година. Процесорите доаѓаат со […]

Прочитај повеќе

Intel ја најави следната генерација на процесори. Осмата генерација Coffee Lake процесори, ќе биде последна со 14 nm архитектура. Ice Lake ќе бидe наследник на осмата генерација на Intel Core процесори и ќе користат 10nm технологија, вели Intel. На 21 август ќе излезат Coffee Lake процесорите на Intel. Најавите и очекувањата се дека овие процесори […]

Прочитај повеќе