Kреаторот на робот кучето Spot и хуманоидниот робот Atlas, Boston Dynamics повторно го менува сопственикот. Јапонскиот гигант SoftBank според најавата, ќе го продаде Boston Dynamics на Hyundai за 921 милиони долари, пренесе CNET. Hyundai секако е еден од препознатливите корејски производители на автомобили, но кога роботите се во прашање компанијата не е првото име кое […]

Прочитај повеќе

Корејскиот производител на автомобили Hyundai најави три нови електрични возила. Првиот автомобил ќе биде претставен во 2021. Ioniq возилата се дел од визијата на Hyundai за иднината. Првото возило кое ќе започне со продажба е Ioniq 5, градско-теренско возило. Следната година (2022) ќе започне продажбата на Ioniq 6, базиран на концепт возило Prophecy кое Hyundai […]

Прочитај повеќе

Компанијата Hyundai Motor Group и Kia Motors Company заеднички инвестираа 80 милиони евра во Rimac – хрватската компанија за електрични возила. Компаниите најавија стратешко партнерство за да соработуваат во развојот на електрични возила со високи перформанси. Со новата соработка, Hyundai Motor Group има за цел да го забрза транзитот кон чиста мобилност и да се позиционира […]

Прочитај повеќе

Концепт автомобил на Hyundai, се збогува со тркалата и наместо нив има нозе. Возилото Elevate доаѓа со тркала, но тие може да се трансформираат во „нозе“. Вака автомобилот помалку наликува на жаба или на инсект. Главна причина за оваа идеја е креирање на можност за движење во случај на препрека. Со „нозете“ Elevate може да […]

Прочитај повеќе

Корејскиот гигант Sasmsung е последната компанија која се вклучува во трката за производство на автономни возила. Компанијата веќе доби дозвола од властите во Јужна Кореја да започне со тестови на патиштата во оваа држава, пренесе TechCruch. Компанијата својата технологија ќе започне да ја тестира со Hyundai возило кое ќе биде со соодветни модификации. Сензорите и […]

Прочитај повеќе

Јужнокорејскиот гигант во автомобилската индустрија Hyundai најави дека во блиска иднина би можеле да започнат со производство на егзоскелет со кој луѓето ќе можат да управуваат и ќе им овозможува да креваат товар од неколку стотици килограми. Компанијата не бега од споредбата со Iron Man, дури и самите ја споделија сликата од филмот на својот блог. Креирањето […]

Прочитај повеќе

(ова е гостински текст на Oгнен Плавевски, кој веќе подолго време се занимава со дизајн. Повеќе за Огнен на неговиот LinkedIn профил)
 
Овие денови имав задоволство да пазарам за нов автомобил. Иако новиот автомобил кој го купив беше по моите стандари, онлајн потрагата по него дефинитивно не задоволи кај дел од дистрибутерите. Скоро сите брендови кои ги побарав беа до некој степен застапени со веб сајт, но имање веб сајт не значи и информирање на потрошувачите за понудата и цените на автомобилите. Веб сајтовите се разликуваа по технологии од обични HTML страни, до по џиџе флеш страните (и морам да признаам по нефункционални), од неажурирани, до редовно одржувани, и до оние кои ги имаа ради реда.

Прочитај повеќе