WebPlatform.org е нов сајт поддржан од најголемите компании од Силициумската долина: Apple, Adobe, Facebook, Mozilla, Google, Microsoft, Opera и Nokia, кој има цел да служи како извор за информации за сите нови веб стандарди како HTML5 и CSS3. „Сајтот е почетна точка за идни големи работи. Целта на овој сајт е да биде место за […]

Прочитај повеќе

HTML5 e иднината во вебот, но популарниот JavaScript конечно мора да почнеме да ги менуваме нашите навики и да го користиме на правилен начин и само таму кај што треба, вели програмерот Ванчо Стојков кој победи на последниот No JavaScript Challenge на Mozilla. Oвoj предизвик, кој се одржа во јули, е дел од месечното Dev […]

Прочитај повеќе

Adobe го повлекува Flash од GooglePlay. Oд денес, 15 август, сите сопственици на Android уреди кои до сега не симнале Flash нема да бидат во можност повеќе да го направат преземањето. Flash на Android платформата ќе биде целосно недостапно откако сите уреди ќе се префрлат на Android 4.1 Jelly Bean. Компанијата целосно ќе се посвети […]

Прочитај повеќе

Секојдневно сте онлајн и прегледувате над десетици сајтови на ден, но дали знаете како стигнавме до цела таа неверојатна содржина? Интерактивниот инфографик на Vizzuality, Hyperakt и тим од Google Chrome, ja претставува кратката историја и еволуција на интернетот, од почетоците кога се сурфаше преку NetScape прелистувачот на текстуални сајтови до денес кога користиме веб технологија […]

Прочитај повеќе

Mozilla ја објави најновата верзија на Firefox за Android, која сепак не содржи некој голем број на промени, но има забележливи промени во перформансите, подобрена навигација и уште неколку промени во изгледот. Од Mozilla тврдат дека целиот нов интерфејс е забрзан, па „ќе забележите драматично подобрување“ во стартувањето на апликацијата, зумирањето и останатиот дел од […]

Прочитај повеќе

Првите паметни телефон од Mozilla кои ќе работат на оперативниот систем Boot to Gecko (B2G) ќе се појават во Бразил кон крајот на 2012-та година, открива бразилскиот ИТ блог, Ztop. Нема детали за кој ќе биде производителот на уредот. Mozilla го претстави слободниот Boot to Gecko уште во јули 2011-та година, кога беше најавен како […]

Прочитај повеќе

Mozilla претстави демо на стандард за видео чет кој е додаден во експериментална верзија на Firefox. Овој стандард е изграден врз Web Real Time Communication (WebRTC) кој поддржува видео комуникација и стримање аудио без потреба од плагини како Flash. WebRTC стандардот, изграден со JavaScript и HTML5, е во експериментална фаза, но според Mozilla ќе се […]

Прочитај повеќе

Adobe не се откажува од Flash форматот и покрај неколку неуспеси со нивниот Flash Player за мобилни уреди. Вчера Adobe објави патоказ по кој јасно се гледа насоката на идниот развој на Adobe Flash Player. Идните поправки и оптимизации ќе гравитираат околу две поважни насоки, инцидентно во тие две насоки Flash Player има најголем успех, […]

Прочитај повеќе

Секако дека HTML5 е подобро решение за веб базирани видео игри бидејќи за разлика од Flash нема потреба од дополнителни плагини кои се лиценцирани, не се срушуваат често и не ја јадат батеријата на мобилните уреди. Но, тоа не значи дека HTML5 e попопуларен од Flash кај развивачите на игри. Според инфографикот на One More […]

Прочитај повеќе

Intel ќе стартува инвестициски фонд вреден 100 милиони долари наменет за компании кои развиваат апликации и софтвери што работат на повеќе платформи и уреди. Целта на овој инвестициски фонд е да се подобри присуството на Intel на пазарот на мобилни уреди. Инвестициите ќе бидат спроведени од страна на Intel Capital, како дел од AppUp програмата. […]

Прочитај повеќе

SoundCloud, платформата за споделување аудио, минатата недела лансираше своја верзија за iPad, а од сега исто така ќе има и HTML5 виџет кој ќе овозможи пристап до секое SoundCloud од било кој уред. Досегашниот виџет беше направен во Flash, па оттука не можеше да се користи на iPad и на iPhone. Новиот HTML5 виџет е […]

Прочитај повеќе

Google работи на нов подобрен кориснички интерфејс на нивниот најдобар производ, Gmail. Демонстрацијата на новиот интерефејс беше по грешка закачена на YouTube, и сега е веќе тргната. Станува збор за HTML5 трансформација, каде ќе има нови начини како да го подесите вашиот Gmail според вашите потреби. Во август, Google ја претстави опцијата Preview Pane, која […]

Прочитај повеќе