Една од подраматичните промени во новата надградба на macOS е инсистирањето на Apple да се форсира HTML5 пред другите веб технологии како Adobe Flash, Java, Microsoft Silverlight и QuickTime. Во новата верзија прелистувачот Safari ќе доаѓа со исклучени „legacy“ плагини, сѐ додека корисникот не ги активира. Битката на Apple со Flash ја започна Стив Џобс […]

Прочитај повеќе

Facebook е последната компанија која се откажа од Flash. Социјалната мрежа ги замени Flash со HTML5 барем кога се во прашање видеата. Кога се во прашање видеоигрите, тие прoдолжуваат како и досега на Flash, но социјалната мрежа вели дека бара начин да направи замена и тука. Со оглед на тоа дека поновото барање за повлекување […]

Прочитај повеќе

Веб академијата Everest организира бесплатен курс за технологијата што стои зад вебот, за терминологијата и начинот на кој рабоатат вебсајтовите на кои сурфаме секој ден. Курсот дава краток преглед на HTML, CSS, URL, DNS, HTTP, IPv6, сервери, бази на податоци, и ќе ја објаснува разликата помеѓу front-end, визуелниот дел на сајтот, и back-end, она што […]

Прочитај повеќе

Oткако сите му свртea грб на Flash, време беше и на Adobe да се помири со фактот (и визијата на Стив Џобс) дека HTML5 е супериорен. Adobe сега ги ребрендира своите алатки, претставувајќи нова верзија на Flash Professional која сега се нарекува Adobe Animate CC. Adobe Animate ќе го поддржува Flash и Air, но ќе […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните игри на Blizzard, популарната стратегија Starcraft благодарение на напорите на еден од фановите на играта е достапна за играње преку прелистувач, благодарение на HTML5. Креаторот на играта, познат како Ryuta го сподели кодот за играта нa Github. За сега верзијата е далеку од завршена и често заглавува или се однесува чудно, најчесто […]

Прочитај повеќе

Од први септември Adobe Flash ќе биде блокиран во Chrome со „цел да се подобри искуството со реклами“, како што вели Googlе. Но, тоа што е важно е што Google ќе ги конвертира сите AdWords реклами од Flash во HTML5. Најавено е дека Chrome е доволно „интелигентен“ за да ги паузира Flash рекламите кои стартуваат […]

Прочитај повеќе

Adobe Flash нема иднина. Откако беше отфрлен од куп веб и мобилни платформи, и откако YouTube најави дека нивниот сервис за стримање на видеоигри, кој што се уште не е објавен, ќе работи на HTML5; сега се огласи и најпопуларната гејминг платформа Twitch. Тwitch TV ќе го замени Flash за HTML5, no pромените нема да […]

Прочитај повеќе

YouTube објави дека започнува со HTML5 стрим за стримовите во живо и снимање и репродукција на овие стримови при 60FPS. За ова е потребен прелистувач со YouTube HTML5 плеер, а оваа функција е достапна на последната верзија на сите популарни прелистувачи. Примената на HTML5 ќе овозможи враќање назад во видеата кои се во живо и […]

Прочитај повеќе

Google започна со автоматска промена на Flash рекламите во HTML5 банери. Станува збор за сите рекламни банери кои ќе бидат објавени преку AdWords, AdWords Editor, но и останатите алатки. Дел од рекламите кои нема да можат да се променат, ќе останат Flash, но сепак добар дел од промената доаѓа за најголем дел од кампањите, јави […]

Прочитај повеќе

YouTube го замени Flash со HTML5 како стандард за репродукција на своите видеа. Промената стапува на сила веднаш за сите прелистувачи Chrome. IE 11 и Safari 8 како и за бета верзијата на Firefox, јави TechCrunch. „Во комбинација со Common Encryption сега може да поддржиме повеќе технологии за заштита на содржини на различни платформи со […]

Прочитај повеќе

Пред пет години Стив Џобс му објави војна на Flash, и најави дека HTML5 е иднината за мобилните уреди. Денес неговата визија се комплетира. World Wide Web Consortium (W3C), интернационалната организација која ги оддржува веб стандардите, објави дека HTML5 е завршен комплетно. Иако HTML5 веќе се користи од еден куп девелопери во комбинација со другите […]

Прочитај повеќе

Штом ќе започне да се продава првин во Русија, а потоа и ширум светот, Samsung Z и официјално ќе стане првиот паметен телефон кој ќе работи на Tizen оперативниот систем. Јужнокорејскиот производител се надева дека Tizen ќе стане конкурентен ОС кој во иднина ќе може да го замени Android на Google, кој е платформа од […]

Прочитај повеќе