Тајванскиот производител на мобилни телефони, HTC, го претстави Titan и Radar, два нови уреди кои ќе работат на Windows Phone 7 Mango. HTC го претставува Titan како „најголемиот Windows телефон“ кој има 4,7-инчен WVGA екран (11,9 cm) со 800 x 480 пиксели резолуција со димензии 130 x 70 x 9 mm. Тitan има 1,5 Ghz […]

Прочитај повеќе

Тајванската компанија за паметни телефони, HTC, откупи 51% од акциите на компанијата Beats Electronics, која го редефинираше аудио пазарот благодарение на веќе култните аудио производи Beats од Др. Дре. Зделката, која HTC ги чини 309 милиони долари, треба да биде комплетирана до крајот на годината. За HTC, оваа зделка ќе биде петта по ред годинава […]

Прочитај повеќе

HTC го стартува HTCdev сајтот преку кој развивачите на апликации ќе можат да се запознаат со OpenSense софтерските алатки за искористување на Sense 3D интерфејсот и Scribe пенкалото. Со Sense алатките, програмерите ќе можат да креираат повеќе апликации оптимизирани за HTC Android уреди, што значи уредите ќе бидат и позанимливи за корисниците, со повеќе кретивни […]

Прочитај повеќе

Koга Microsoft и Apple, кои од секогаш се фаќаа за гуша, ќе започнат да легнуваат во ист кревет, тогаш започнувате да се запрашувате што се случува. Вака Google го започна својот блог пост во кој ги обвини двете софтверски компании, заедно со Oracle, за организирана кампања против Android. Адвокатот на Google, Дејвид Друмонд вели дека […]

Прочитај повеќе

Hight Tech Computers објавувајќи ја рекордната продажба во јуни, најави и дека ја купува компанијата за чипови S3 Graphics за 300 милиони долари во кеш. Со аквизицијата на S3 Grаphics, HTC ја продолжува листата на патенти со нови 235 одобрени и аплицирани патенти врзани за технологија за графичка визуелизација. Имањето патенти овозможува контрола врз технологијата […]

Прочитај повеќе

Повикувајќи се на патенти кои ги поседува и кои се користат во мобилната платформа на Google, Microsoft побара од Samsung да плати 15 долари за секој направен Android телефон. Според Reuters, корејскиот Samsung ќе сака да ја намали цената на 10 долари во замена за посериозно партнерство со Microsoft за користење на Windows платформата за […]

Прочитај повеќе

Во најновиот извештај на аналистот Волтер Причард стои дека Microsoft заработува пет пати повеќе од Android телефоните отколку од нивните Windows телефони. Ова навистина звучи многу чудно, но не и невозможно доколку се знае историјата на Microsoft и нивните тужби.

Прочитај повеќе

HTC велејќи дека ги послуша корисниците, најави дека ќе ги отклучи bootloader-ите на своите идни телефони што ќе овозможи на корисниците да го заменат фабрички-инсталираниот оперативен систем и да си инсталираат своја модифицирана и персонализирана Android верзија без страв дека ќе си ја поништат гаранцијата.

Прочитај повеќе

HTC го претстави 7-инчниот таблет Flyer, кој го промовира како уред за „сериозен гејминг каде и да отидете“. Таблетот ќе работи на Android 2.3 оперативниот систем, не е новата Honeycomb верзија наменета за таблети што може да биде проблем во поглед на конкуренцијата. Flyer го има и со HTC Sense интерфејсот, познат на многумина бидејќи се користи на куп разни HTC уреди.

Прочитај повеќе

Гласините беа точни. HTC претстави два нови уреди, два Facebook брандирани телефони со име ChaCha и Salsa, како латино-американските танци. Телефоните работат на Android 2.3 Gingerbread оперативниот систем со HTC Sense интерфејс, а тоа што е новина кај нив е физичко Facebook копче на уредот кое води директно на друштвената мрежа. Преку копчето корисниците ќе можат веднаш со еден клик да споделат содржина, слика, пост, локација или видео на Facebook.

Прочитај повеќе

<Надополнето>„Ова е само уште еден пример за производител кој го користи нашето јавно API и ги интегрира во нивните уреди на интересен начин.“, ијави главниот за бизнис развој во Facebook, Ден Роуз за Reuters.

Прочитај повеќе

Microsoft официјално ја претстави својата нова мобилна платформа Windows Phone 7. Microsoft комплетно ја редизајнираше својата нова платформа со цел да конкурира на iPhone, BlackBerry и Android паметните телефони.

Прочитај повеќе