Договорот што го склучија HTC и DropBox пред неколку месеци каде што корисниците ќе добијат 5 GB слободен простор при продажба на најновите HTC модели доби сериозна конкуренција. Откако Apple го направи истото со Box.net и им понуди на своите корисници 50 GB, LG и Sony Ericsson го следеа примерот и склучија партнерство при кое […]

Прочитај повеќе

Главниот човек на HTC, Питер Чоу, најави дека тајванската компанија наскоро ќе се вклучи во пазарот на таблет компјутери, и дека од наредната година ќе вложи во земјите во развој исто колку што вложува и во развиените земји. На својата Facebook страница пак, компанијата ги објави плановите за надградување на своите паметни телефони со новата […]

Прочитај повеќе

Неодамна се појавија шпекулации дека HTC ќе започне да испорачува ефтини паметни телефони чија цена ќе се движи под 100 долари. Таа шпекулација е веќе отфрлена од страна на главниот човек за финансии во HTC, Винстон Јунг, кој изјави дека тајванската компанија нема да испорачува ефтини паметни телефони бидејќи не произведуваат производи со низок квалитет. […]

Прочитај повеќе

Неодамна пишавме за планот на HTC да влезе во партнерство со DropBox со цел нивните уреди да добијат опција за онлајн складирање. Сега тајванската компанија потврди дека потпиша договор со сервисот за онлајн складирање, според кој идните HTC телефони ќе доаѓаат со веќе инсталирана апликација на DropBox. Првично се шпекулираше дека идните корисници  на HTC […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја додаде и тајванската компанија Compal Electronics Inc. во листата на произведувачи кои имаат потпишано патент лиценца со американската компанија за користење на оперативниот систем Android на своите уреди. Со овој нов договор, Microsoft веќе има потпишано со повеќе од половина од компаниите кои произведуваат уреди што користат Android. Договорот со Compal Electronics Inc, […]

Прочитај повеќе

HTC пред две месеца ја купи аудио компанијата Beats на др. Дре и веднаш започна да ја вградува технологијата во своите нови модели на телефони. Прво го претстави HTC Sensation XE, а синоќа во Лондон го претстави и HTC Sensation XL кој е третиот и најголемиот до сега Sensation модел од HTC. Sensation „extra-large” има […]

Прочитај повеќе

<Надополнето 04.10.11> HTC во официјална изјава го потврди сериозниот безбедносен пропуст кој беше откриен кај Android телефоните. HTC во изјавата потврди дека нивните Android паметни телефони имаат безбедносен пропуст кој може да биде злоупотребен од трети страни. Во изјавата исто така се вели дека овој пропуст во најбрз можен рок ќе биде поправен. Според HTC, инсталираниот […]

Прочитај повеќе

Samsung, исто како и HTC, потпиша договор со Microsoft според кој се обврзува за секој продаден паметен телефон кој работи на Android да исплаќа процент. Microsoft побара ваков договор уште пред неколку месеци. Покрај овој договор, Samsung и Microsoft се исто така договорија да работат заедно на подобрување и рекламирање на Windows Phone. Причина за […]

Прочитај повеќе

Тајванската компанија за паметни телефони HTC најави партнерство со DropBox со цел на нивните уреди да добијат опција за складирање содржина. Целта на овој договор помеѓу HTC и DropBox е да се конкурира на веќе постоечките сервиси iCloud на Apple, и SkyDive на Microsoft. Со овој договор, корисниците на HTC паметните телефони ќе добијат 2GB […]

Прочитај повеќе

Доколку имате iPhone тогаш не сте во мода, барем така смета претседателот на HTC Америка, Мартин Фихтер, кој на конференцијата Mobile Future Forward во Сиетл изјави дека младите во iPhone не гледаат паметен телефон кој е „кул“. Овој заклучок тој го има добиено по разговор со пријателите на неговата ќерка, по што неформално направил анкета […]

Прочитај повеќе

Европјаните повеќе го користат Аndroid отколку Apple iOS, но сепак помалку од Symbian на Nokia. Според ComScore, Android може да се најде кај една четвртина од вкупниот број на паметни телефони во Франција, Германија, Италија, Шпанија и Велика Британија. Минатата година Android беше на последното место по застапеност во овие пет држави, зад Symbian, Apple, […]

Прочитај повеќе

Според тајванската новинска агенција Fokus, компанијата за паметни телефони HTC планира да купи мобилен оперативен систем и со тоа да стане конкурент со моменталните партнери Google и Microsoft. Според директор на бордот на HTC, Чер Вонг, компанијата не сака да избрзува со одлуката за купување на мобилен оперативен систем. Откако Google ја купи Motorola Mobile, […]

Прочитај повеќе