HTC и Sharp најавија нови уреди во кои ќе се употребува новата генерација на екрани со висока резолуција, дури до 1080p. Првите уреди кои ќе го имаат овој дисплеј се HTC J Butterfly и Aquos Pad SHT 21 од Sharp. Екранот на HTC Ј Butterfly ќе има 440 пиксели на инч и со тоа ќе биде […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот HTC го претстави најновиот свој телефон кој ќе работи на Windows Phone 8 телефон. Уредот, едноставно крстен 8X, работи на импресивен 1,5 GHz Snapdragon S4 процесор со две јадра и има 4,3 инчен екран со 1280 x 720 резолуција. Има 1 GB RAM, 16 GB, поддршка за LTE (4G) мрежа, камера од 8 мегапиксели, […]

Прочитај повеќе

Откако излезе уште една од многуте шпеклукации до сега, на вчерашното објавување на финансискиот резултат од Q2 во 2012 година, Закерберг доби прашање за најновaта шпекулација дека Facebook на својот телефон ќе работи со HTC. Како најпопуларна апликација на мобилните платформи, од компанијата беше истакнато дека имаат други приоритети во моментот, како што е подобрување […]

Прочитај повеќе

Се повеќе шпекулации има за Facebook брендиран телефон. Според последните гласини Facebook ќе изработи телефон заедно со HTC, а телефонот би излегол најрано до средината на 2013 година, пишува Bloomberg. Според непотврдените информации, телефонот бил закажан за оваа година, но заради зафатеноста на HTC со други проекти телефонот е поместен за 6 месеци. Facebook пак, […]

Прочитај повеќе

Само ден по најавувањето на новиот Windows Phone 8, The Verge откри дека HTC веќе има подготвено телефони кои се хардверски способни за оваа платформа. Најефтиниот од трите уреди е со име Rio. Овој уред има 4 инчен WVGA екран, 14,4 Mbps HSPA и 5 мегапиксели камера со 720p видео. Има само 512 MB и […]

Прочитај повеќе

Microsoft нема да му дозволи на HTC да произведе Windows RT таблет компјутер бидејќи тајванскиот производител на телефони не е доволно голем играч на мобилниот пазар и нема искуство со креирање на таблет компјутери. Windows RT е верзија на новиот оперативен систем оптимизирана за таблет компјутери која ќе работи на мобилните процесори на ARM кои […]

Прочитај повеќе

Nokia орезема нови чекори кон заштита на своите иновации и интелектуална сопственост, вели финскиот производител на мобилни уреди во својата најава дека ќе поднесе 11 тужби против HTC, RIM и Viewsonic за прекршување на 45 патенти во САД и Германија. Патентите покриваат најразлична технологија околу антени, радио, менаџмент на батеријата, навигација низ интерфејсот, мултитаскинг, мобилен […]

Прочитај повеќе

Facebook и HTC работат на уникатен производ кој ќе работи на оптимизиран Аndroid кој ќе ги искористи сите функционалности на Facebook, пишува DigiTimes повикувајќи се на извори од мобилната индустрија. Ова се нови гласини за Facebook телефон кој уште во 2010 година беше отфрлен од основачот на мрежата, Марк Закерберг. Но, тоа беше пред две […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот производител на паметни телефони, HTC, го пријави најнискиот квартален приход во последните десет години. HTC вели дека намалениот приход од 151 милиони долари, што е за 70 отсто помалку од претходната година, се должи на посериозната конкуренција и лошата глобална економија, но и додава дека овие резултати не се критички бидејќи во наредниот период […]

Прочитај повеќе

HTC најави дека Android 4.0, попознат како Ice Cream Sandwich, ќе биде достапен на неколку нови нивни модели на паметни телефони. Ова е листата на уреди, а кога ќе ја добиете надоградбата ќе зависи од земјата и операторите кои најверојатно ќе сакаат да ја локализираат верзија на македонски јазик. HTC Amaze 4G HTC Desire S […]

Прочитај повеќе

Tajванскиот HTC до крајот на годината ќе биде првиот производител на паметни телефони кој ќе има сертификат од Sony за користење на PlayStation продукти, пишува Pocket-lint. Според нивните извори, оваа соработка ќе биде објавена јавно на Mobile World Congress во Барселона кој ќе се одржи од 27 февруари до 1 март. Соработката би се состоело […]

Прочитај повеќе

Австралискиот оператор Telstra во Мелбурн отвори ексклузивна продавница за Android уреди, која тие тврдат дека е прва од ваков вид во светот. Во соработка со Google и неколкуте производители на уреди за Android (HTC, Motorola, LG, Samsung и Sony Ericsson) оваа продавница ќе понуди секаков вид уреди и опрема за Android и совети и инструкции […]

Прочитај повеќе