HTC ги објави спецификациите на мини верзијата на својот „flaghship“ уред HTC One. Mini верзијата пристигнува во август, а според цената треба да биде две категории пониско од својот поголем брат. Прв детал што најлесно се забележува е дека на HTC изгледа не им е доволно јасно значењето на Мini, па телефонот е само еден […]

Прочитај повеќе

Дали интересот за паметните телефони го достигна својот врв или можеби уредите имаат уште неистрошен потенцијал? Бројките од продажбите на Samsung и HTC покажуваат дека производителите имаат проблем да ги остварат и онака скромните цели. Samsung, кој од пред една година го презеде тронот како најголем производител на мобилни телефони, не успеа да ги исполни […]

Прочитај повеќе

HTC First нема да се продава во Европа, барем не во скоро време, вели Facebook. Одлуката за одложување на продажбата се базира на лошиот фидбек и малите продажби во САД. Телефонот кој беше првиот поевтин уред кој ќе работеше со Facebook Home немаше сјаен прием кај корисниците кои се задоволни од сегашниве Facebook апликации и […]

Прочитај повеќе

One е достапен во T-Mobile. Знам дека звучи чудно, но не се работи за операторот, туку за најновиот flagship телефон од HTC кој го засени и најновиот Samsung Galaxy S4. Нема информации дали ќе биде достапен и во One и Vip, иако е можно да го видиме HTC One и кај нив бидејќи сите македонски […]

Прочитај повеќе

HTC и Facebook го претставија HTC First, првиот телефон со Facebook Home. Според спецификациите телефонот е во средна класа на паметни телефони, но тоа што треба да го го одвои од останатите телефони е токму ексклузивниот Facebook Home. Оваа нова апликација која го претвара вашиот Android во Facebook телефонот е достапен само за мал број […]

Прочитај повеќе

И покрај лошата година, особено во третиот квартал кога забележа помали продажби, тајванскиот HTC вели дека нема планови да се откажат од Windows Phone платформата. HTC се посветени на своите Android уреди кои остануваат приоритет, посебно со неодамнешното претставуање на HTC One, но ќе продолжат да произведуваат телефони кои ќе работат на оперативниот систем на […]

Прочитај повеќе

При претставувањето на својот нов паметен телефон, HTC рече дека „повторно го измисливме“ мобилното искуство. Штета што заборавија да одберат ново име за својот нов телефон. Да нема забуна, новиот HTC One не е One X, ниту One V, ниту One S кои се веќе неколку месеци достапни и во Македонија, туку е „the New […]

Прочитај повеќе

Тик, так, време е за таблет! Вака Canonical најави Ubuntu таблет компјутер, иако се уште не е официјално претставен Ubuntu Phone OS. Тајмерот поставен на Ubuntu.com покажува дека има уште 5 часа пред претставувањето на уредот, што интересно се поклопува со големиот настан на HTC каде ќе бидат претставени куп уреди. Дали HTC е хардверскиот […]

Прочитај повеќе

HTC Windows Phone 8S е вториот Windows Phone 8 уред изработен од HTC и беше објавен некаде при крајот на ноември, минатата година. Дизајнот на 8Ѕ е сличен како со својот претходник, прв WP8 од HTC – 8X, no за разлика од тој телефон е наманет да биде подостапен до просечниот корисник, и според потребите […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот телекомуникациски гигант HTC планира наскоро да презентира нов уред на пазарот за таблет компјутери. Платформата која HTC ја избра за својот нов таблет компјутери ќе биде Windows RT оперативниот систем, јавува Bloomberg повикувајќи се на анонимни извори. Според информациите HTC работи на два таблет компјутери првиот 7-инчен со можност да се користи и како […]

Прочитај повеќе

HTC наводно се откажа од плановите за развој на уреди кои работат на мобилната платформа на Microsoft, пренесува Bloomberg, а причината за тоа, како што е наведено во текстот, е не можноста за креирање на поголема резолуција на екранот на Windows Phone. „Windows софтверот не поддржува резолуции големи како за Android платформата на Google“, вели […]

Прочитај повеќе

HTC Droid DNA е 5-инчен паметен телефон кој во моментов е единствениот уред со Super LCD3 1080p Gorilla Glass екран со 1920×1080 резолуција, или 440 пиксели на инч. Ова е најголемата густина на пиксели на паметен телефон. За споредба најновиот iPhone 5 има 326 пиксели на инч (PPI). Повеќе пиксели има и од таблет компјутерите […]

Прочитај повеќе