Новиот HTC One M8 не само што изгледа и одличен телефон, туку HTC изработи маска која што го заштитува телефонот, изгледа одлично и служи како нотификациски центар. Наместо само да го заштити телефонот, но и да го скрие одличниот дизајн на телефонот, Smart Cover Dot View за HTC One М8 е со специфчична изработка и […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот HTC го претстави својот нов HTC One M8 телефон од висока класа, high-end, со кој ќе се обиде да конкурира на пазарот кој го држат Apple и Samsung. Од тоа што го видовме на официјалното претставување, новиот HTC One M8 е исто толку добро дизајниран со алуминиум како претходникот чиј дизајн беше пофален, и […]

Прочитај повеќе

Три недели пред официјалното претставување на новиот HTC One, на YouTube се појави првото видео од верзијата за девелопери во кое еден до друг се споредени HTC One и HTC One M8. Новиот телефон доаѓа со малку поголем екран и речиси незабележливи измени на дизајнот, иако е позаоблен од претходникот. Најзабележлив е недостатокот на физички […]

Прочитај повеќе

Новиот Оne телефон кој доаѓа од HTC, можеби ќе биде првиот од многуте телефони кој ќе доаѓаат со двојна камера, шпекулира Engadget. Стартапот Corephotonics е еден од развивачите на овие камери и во интервју за Engadget ги објаснуваат предностите на дуал-камерите. Камерите кои вака би се вградиле во телефоните би помогнале во замена на фотографските […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот HTC планира да го претстави својот прв паметен часовник на Mobile World Congress во Барселона кој започнува следната недела. Часовникот ќе биде прв од три паметни уреди кои ќе бидат поврзани со телефоните преку Bluetooth. Според Bloomberg, паметниот часовник на HTC ќе биде базиран на Qualcomm Toq паметниот часовник кој се продава за околу […]

Прочитај повеќе

Директорот на HTC, Питер Чоу, во интервју за Financial Times откри дека во 2004-та година соработувале со Microsoft во равој на паметен часовник, но четири години подоцна се откажале од проектот. Сега се чини дека е дојдено времето за паметни часовници, па откако конкурентите ги најавија и објавија часовниците, кои ќе бидат дополнување на паметните […]

Прочитај повеќе

Според нови гласини за паметen телефон од Amazon, уредот ќе биде произведен од тајванскиот HTC. Financial Times вели дека телефонот е скоро готов, но времето на објавување е повторно поместено од страна на Amazon до 2014-та година. Еден извор вели дека ќе има два модели, од кои еден ќе користи 3Д интефејс. Очекувањата се телефоните […]

Прочитај повеќе

HTC го претстави One Max еден ден порано откако слики oд телефонот, кој е поголема верзија од One, се појавија на интернет. Освен големиот 5,9-инчен екран, One Max се истакнува по тоа што е прв Android телефон со сензор за отпечатоци од прсти кој стартува откако Apple го претстави iPhone 5S. Но, за разлика на […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот HTC може да стане нов партнер на Microsoft во промоција на Windows Phone 8 телефоните. HTC e првиот производител кој започна да продава Windows Phone и Android телефони, но по првичните обиди со HTC 8X и 8S, во јуни најави дека нема планови да претстави нови WP уреди. Microsoft пак му понуди на HTC […]

Прочитај повеќе

HTC ги продаде последните акции кои ги имаше во Beats Electronics на Др. Дре, само две години откако купи 51 отсто од аудио компанијата за 265 милиони долари. Популарната технологија на Beats беше додадена во HTC телефоните, но не успеа да го спречи падот на тајванскиот мобилен гигант кој наиде на сериозна конкуренција oд Samsung. […]

Прочитај повеќе

Заедно со HTC Desire 601 и HTC Desire 300, тајванскиот производител на мобилни телефони го претстави BoomBass додатокoт за паметните телефони кој овозможува одлични музички перформанси за телефоните со два предни звучници, вели The Next Web. BoomBass го прави токму тоа што името го надовестува. Уредот е субвуфер кој со помош на вградениот засилувач ги […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот производител на паметни телефони, HTC, го ангажираше најплатениот холивудски актер Роберт Дауни Џуниор да им помогне да се ребрендираат. Кампањата за чија цел ќе се потрошат скоро 1 милијарда долари го носи името „Change“ и чини колку целиот маркетинг буџет што го имала компанијата за целата мината година. За споредба годишниот маркетинг буџет на […]

Прочитај повеќе