HTC во соработка со Valve го најави својот прв сет за виртуелна реланост, HTC Vive. Сетот доаѓа со поддршка од SteamVR, безжичен контролер и технологија за следење додека корисникот ја истражува виртелната реалност во својата соба. Заедно со сетот, беше откриена и соработката помеѓу HTC и Valve кои го користат Steam VR, што, според тајванскиот […]

Прочитај повеќе

iFixit го расклопи новиот таблет компјутер на Google и HTC, Nexus 9, зa да открие дека е потежок за поправање од сите преходници. Nexus 9 е преполн со лепак кој ги држи компонентите, поради што добива оценка од iFixit од 3 од 10, каде најголемата е оценка за лесно поправлив уред. По расклопувањето се откри […]

Прочитај повеќе

Google во соработка со Motorola и HTC ја претстави новата генерација на Nexus уреди. Новиот телефон Nexus 6 доаѓа во соработка со Motorola, a Nexus 9 таблет компјутерот е во соработка со HTC. Kако додаток на Nexus серијата Google го претстави и Nexus TV. Ова се првите уреди кои ќе доаѓаат со новиот оперативен систем […]

Прочитај повеќе

Инжиниерите на HTC последниве неколку месеци летаат до Googleplex каде работат на новиот Nexus таблет, јавуваат извори за Wall Street Journal. Google и HTC одбиваат да коментираат на се почестите најави за Nexus 9. За разлика од нив Nvidia на судска парница веќе објави дека до крајот на годината ќе излезе HTC-таблет со Tegra K1 […]

Прочитај повеќе

Nvidia откри дека очекува до крајот на третото тримесечие на 2014 година, на пазарот да се појави првиот уред со Tegra K1 процесор, уредот доаѓа од HTC и ќе биде првиот Nexus 9 таблет компјутер. Доколку е точно HTC Nexus 9 „Volantis“ ќе го означи враќањето на HTC на пазарот на таблет компјутери. Најавата доаѓа […]

Прочитај повеќе

Google и HTC веќе работат на следниот 8-инчен таблет компјутер кој доколку продолжи трендот со имињата од последните неколку години ќе дојде под името Nexus 8. Двете компании соработуваат и на додаток покривка со тастатура за таблетот. Тоа што ќе го разликува Nеxus 8 од останатите уреди е Bluetooth тастатурата која ќе биде во пар […]

Прочитај повеќе

HTC Desire 510 е првиот Android телефон со 64-битен процесор, конкурент на Apple A7 процесорот вграден во iPhone 5S. Но, иако HTC најави моќен процесор, нивниот модел сепак е бескорисен во моментот бидејќи Android KitKat, на кој работи Desire 510, не е оптимизиран за 64-битни процесори. Телефонот треба да се надогради во Android L за […]

Прочитај повеќе

Google го издаде Android 4.4 KitKat пред речиси една година, но за жал сè уште има куп телефони кои го поддржуваат оперативниот систем, но компаниите не направиле надградба. Најдобро со надградбата поминаа Motorola и HTC кои еден месец по излегувањето имаа готови телефони со Android KitKat, пишува Ars Technica во својата интересна анализа за тоа […]

Прочитај повеќе

HTC ќе објави нова верзија на својот flag-ship телефон, One M8, кој наместо на Android, ќе работи на Windows Phone oперативниот систем. Засега нема официјални детали, но има гласини на Веб дека ќе го видиме алтернативниот One М8 на настан закажан за четврток, кога HTC ќе го претстави телефонот кој е „дизајниран да предизвика љубомора, […]

Прочитај повеќе

HTC се уште се наоѓа во тешка позиција на пазарот на паметни уреди, немаат таблет компјутер да се натпреварува со другите, а нивните најнови телефони, иако се одлично дизајнирани, сепак не се продаваат доволно добро како Samsung Galaxy и iPhone. НО, тајванската компанија ќе се обиде да го поправи својот бренд со креирање на нов […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот производител HTC барем засега нема среќа со Nexus телефоните, но се чини дека Nexus 9 таблет компјутерот ќе доаѓа токму од нив. Станува збор за таблет компјутер со 8,9 инчен екран и со резолуција 2048х1440, кој би можел да доаѓа под името Volantis, јавува Android Police. Што се однесува до однесува до остатокот од […]

Прочитај повеќе

Следејќи го трендот кој сам си го постави лани со првиот One, тајванскиот производител повторно го смали својот нов телефон од висока класа HTC One M8. Дизајнот на мини верзијата, освен што е помала во димензии со 4,5 инчен 720p екран, не се разликува многу од поголемиот 5-инчен One М8 со fullHD. Направен од премиум […]

Прочитај повеќе