HTC го претстави новиот телефон HTC Exodus. Овој пат телефонот е фокусиран на помала група блокчејн ентузијасти. Првично фокусот е на криптовалути, но самата технологија која е искористена ќе овозможи користење на децентрализирани апликации, вели Next Web. Телефонот доаѓа со универзален паричник и поголема безбедност за крипто валутите. Идејата е да се креира мрежа за […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите љубители на виртуелната реалност. Новиот уред на HTC, Vive Pro има дата на излегување и цена. Уредот е прилично скап. Без никакви додатоци, само за очилата купувачот ќе треба да плати 800 долари. Во оваа цена не влегуваат контролерите и сензорите за следење. Цената можеби е и очекувана со оглед на […]

Прочитај повеќе

Google и официјално доби свој хардвер оддел за паметни телефони. Финализиран е договорот со кој тимот на HTC се префрла и станува дел од хардвер тимот на Google. Двете компании го објавија договорот кон крајот на септември, но беше потребно време за официјализирање и дозволи. Најважниот дел од договорот се 2.000 инженери од HTC кои се префрлаат […]

Прочитај повеќе

HTC на CES 2018 презентацијата jа искористи да го презентира новиот сет за виртуeлна реалност, Vive Pro VR . Уредот доаѓа со подобра резолуција 2.880 x 1.600, што е 78% повеќе од сегашната верзија, пишува Variety. Новите очила се полесни од сегашната верзија, а доаѓаат и со интегрирани слушалки. Игрите и содржините кои се направени […]

Прочитај повеќе

Google потпиша договор за партнерство со HTC вреден 1.1 милијарди долари. Како дел од ова партнерство, во Google оди тимот од HTC кој работеше на Pixel телефоните. Дополнително, Google ќе има неексклузивно право на патентите на HTC. „HTC е наш долгогодишен партнер со кој креиравме некои од најубавите, и најнапредни уреди на пазарот. Со нетрпение го […]

Прочитај повеќе

Google со кратко видео ги најави своите нови уреди. Презентирањето на Pixel 2 телефоните може да го очекуваме веќе на 4 октомври. Неодмна, документи испратени до Федералната комисија за комуникација навестија дека и овој телефон го произведува HTC. Телефонот ќе доаѓа со Snapdragon 835 или Snapdragon 836 процесор. Новитет е „Active Edge“ технологија која овозможува активирање […]

Прочитај повеќе

По подолг период шпекулации, конечно имаме некакви официјални податоци за телефонот на Google, Pixel. Pixel 2 би требало од биде достапен веќе во следните месеци. Податоците доаѓаат од документите кои HTC ги поднесе за помалиот од двата телефони, до Федералната комисија за комуникација. Дизајнот на телефоните е на Google, а како и со претходните Pixel модели, производството […]

Прочитај повеќе

Google и досега ги распределуваше своите Nexus уреди, а според податоците на Федералната комисија за комуникации, новиот Nexus доаѓа од HTC. Повторнo како и со Nexus 6p и Nexus 5X ќе има два уреди. Уредите во HTC се со кодни имиња Marlin и Sailfish. Телефоните ќе поддржуваат универзален LTE протокол, што значи дека ќе функционираат на […]

Прочитај повеќе

Оваа недела HTC го претстави Vive уредот за виртуелна реалност, a сега Valve излезе со алатка која на корисниците ќе им овозможи да го тестираат својот компјутер и да проверат дали се подгодвени за виртуелната реалност. Алатката проверува дали хардверот може да „испорача“ VR-содржини на 90 fps. Потоа софтверот ќе ги презентира резултатите и ќе […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите кои не се воодушевени од Oculus, но се љубители на виртуелната реалност. HTC Vive ќе започне со испорака на почетокот на април, иако со висока цена од 800 долари. За споредба Oculus Rift чини 600 долари, но без контролери кои ќе се продаваат посебно. Можеби поважно е што зад Vive освен […]

Прочитај повеќе

Можеби заради ПР причини, можеби пак навистина има нешто во тврдењата на HTC дека Apple им го украл дизајнот за One A9 телефонот, HTC го напаѓа Apple во својата најнова реклама…

Прочитај повеќе

Најубавото разочарување во мобилниот свет. Вака во една реченице Verge го рецензираше новиот flagship телефон на HTC, One M9. Според првите рецензии, телефонот е прекрасно изработен како и претходникот, полесен е со метална рамка за верзиите во сребрена и златна боја, и со подобри перформанси како побрз процесор, 3 GB RAM, 20 мегапиксели камера и […]

Прочитај повеќе