Нов сервис за достава на храна им е достапен на граѓаните на Скопје. FoodGuru е сервис за достава на јадење кои има повеќе партнери чија храна се испорачува. Сервисот е своевидна современа продавница за храна, од која може да порачате различни јадења кои и не мора да се од ист ресторан. Ова значи дека може […]

Прочитај повеќе

До 2050 година човештвото ќе треба да произведе 70% повеќе храна за да ја нахрани целата популација. Со оглед на тоа колку мал исчекор во продуктивноста е направен последните неколку години, ова е огромен проблем. Стартапот Yield во соработка со Bosch, работи на примена на интернет на нештата во агрикулурата. Оваа технологија засега се користи на […]

Прочитај повеќе

Menu Museum е невообичаен веб сајт кој има едноставна мисија: Да ги обедини бројните менија од најразлични места и од најразлични временски периоди како би им се дал интересен увид во храната, цените и дизајнот на студентите во гостопримството. Заинтересираната група посетители има на располагање над 500 менија од најразлични места и времиња. Не постојат менија […]

Прочитај повеќе

Спонзориран текст

Нема храна! Има ли чаре?

Спонзорирано од Еден на Еден

во Спонзорирани

Ако тргнавте да пазарите во супермаркетот Гранап во Карпош, големи се шансите дека ве пречека голем знак – НЕМА ХРАНА! Сигурно се разочаравте, но знајте дека многу полошо се чувствуваат илјадници Македонци секојдневно, бидејќи всушност ова за нив е секојдневие! Гранап маркетите во соработка со маркетинг агенцијата Еден на Еден ја направија оваа акција со […]

Прочитај повеќе

Ми се јаде е македонски агрегатор  наменет за луѓето кои сакаат да експерименитраат со јадењето. Апликацијата е одлична, едноставна за користење и ќе ви помогне кога не ви се готви, а не знаете што да јадете. Веќе сме виделе неколку вакви локални сервиси, но ниту еден не е ниту блиску до Ми се јаде. Одговори на […]

Прочитај повеќе

Zume Pizza, Cafe X и Chowbotics се компании кои работат на роботизирање на храната. Најверојатно по имињата на компаниите веќе препознавате и што работат. Zume Pizza работи на достава и готвење на свежа пица во своите камиони/подвижни кујни; Cafe X е робот кој сосем сам вари кафe; Chowbotic е стартап кој со својот автомат робот го автоматизира креирањето […]

Прочитај повеќе

“Тоа е само храна, не е натпревар. Ајде да се опуштиме.” е пораката во одличната реклама на IKEA, во која компанијата упатува апел да се вратиме на едноставното уживање во готвењето, јадењето и поминување на време заедно со најблиските за време на оброците.  

Прочитај повеќе

Суперкомпјутерот на IBM, Watson, пред повеќе од една година ја започна својата кариера како готвач, а сега e веќе подготвен да понуди рецепти за корисниците што ќе ја користат неговата апликација Chef Watson. Watson при понудата на рецепти не само што ги помни сите рецепти, туку анализирајќи ги предложените состојки креира листа на јадења на […]

Прочитај повеќе

Calorific е навистина едноставна iOS апликација чија единствена цел е да ви овозможи да визуелизираат како изгледаат 200 калории. Апликацијата има околу 140 фотографии од овошја, зеленчук и пијалоци, е направена да ви помогне при мерењето на дневното внесување на калории, што според нутриционистите треба да биде околу 2.500 на ден. Но, како би препознаеле […]

Прочитај повеќе

На својот прв роденден, кој беше прославен во Скопје, Fridgecheck го стартуваше и својот нов дизајн со кој цели да го освои интернационалниот пазар. Овој стартап, основан од хрватскиот претприемач Иван Мајсторович, а креиран од македонски програмери во Скопје, веќе има локални верзии за Босна, Србија и Македонија на кои се споделуваат рецепти за храна. […]

Прочитај повеќе

Дали го користите Google за да дознаете повеќе за храната што ја јадете? Ако вашиот одговор е да, тогаш секако ќе ве израдува новата промена во пребарувањето која покрај секое јадење ги пишува калориите и составот. „Одлуката за како да направиме паметен избор коге е во прашање нашата омилена храна е тешко. Затоа се надеваме […]

Прочитај повеќе

Марта Пејн, девет годишен блогер од Аргул, Шкотска, привлече околу 3 милиони посети на својот блог NeverSeconds на кој објавуваше фотографии од храната што ја сервираат во нејзиното училиште. Марта, која го стартуваше блогот со својот татко како дел од проект да научи да пишува, во секој свој пост ја рангира храната според вкус и […]

Прочитај повеќе