HP Metal Jet е првиот принтер на HP кој печати со метал. HP го претстави принтерот заедно со неколку компании кои ќе бидат првите кои ќе го користат. Првите принтери ќе се користат во: GKN Powder Metallurgy, Volkswagen и Parmatech, јави Technology Review. Секако технологијата изгледа примамливо, но принтерите чинат околу 400 000  долари. Начинот на кој работи […]

Прочитај повеќе

Новата серија на Envy и Elite лаптоп компјутери на HP е речиси без никакво изненадување. Повторно станува збор за пристојни машини и цени кои не се превисоки, иако ова е дискутабилно. Envy 13 и Envy 17 се преносни компјутери, тенки се, и лесни, и тука HP нема потреба ништо да менува. Мала промена е направена […]

Прочитај повеќе

Еден од најпопуларните производители на компјутери, HP, ги претстави своите нови уреди по подолго време. Компанијата претстави куп опрема, од лаптопи до монитори и докови, пренесе Ars Technica. EliteBook G5 доаѓа во неколку големини и варијатни. Станува збор за лаптопи наменети за специфични корисници. Доаѓаат со повеќе функционалности наменети за бизнис секторот. Читач на картички, […]

Прочитај повеќе

Безбедносниот експерт Мајкл Минг пронајде килогер (keylogger) во неколку различни лаптопи произведени од HP. Пропустот е направен со Synaptics драјверот за тастатурата. „Килогерот“ е заборавен дел од алатка за дебагирање која требала да биде отстранета пред драјверот да биде испорачан до корисниците. Пропустот е направен на 460 модели лаптопи од HP. EliteBook, ProBook, Pavilion и Envy […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на HP Spectre ги освојува корисниците. Spectre x2 на HP е со хардвер сличен на Surface, но значително „полесен“ за буџетот. Лаптопот доаѓа со 12.3 инчен дисплеј со резолуција 3.000 х 2.000 и 293 пиксели на инч, ова е многу подобар дисплеј од претходникот кој доаѓаше со 1080р резолуција. Што се однесува на […]

Прочитај повеќе

Ако продажбата на стандардните десктоп и лаптоп компјутери е намалена, тогаш обидете се кај публиката која редовно ги надградува своите компјутери. HP дојде до очигледниот заклучок дека гејмерите се единствените што се грижат за хардвер, па претстави неколку нови гејминг лаптопи и десктоп компјутери, но и 32-инчен quad-HD монитор, јави Engadget. Omen лаптоп серијата доаѓа […]

Прочитај повеќе

Hewlett-Packard ќе се подели на два ентитата – едниот со примарна дејност компјутери и принтери, а вториот со коорпоративен хардвер и сервиси. Веста не е изненадување, и беше објавена уште минатата година, а шпекулациите за поделба датираат од поодамна. Поделбата треба да биде финализирана на први ноември, а веќе еден ден подоцна акциите на Hewlett-Packard […]

Прочитај повеќе

Hewlett-Packard најави нов револуционерен оперативен систем, чиј прототипот ќе биде достапен веќе следната година. Оперативниот систем е потребен за новиот компјутер на HP, наречен The Machine. Ова ќе биде компјутер кој е значително поефикасен кога е електричната енергија во прашање, но и помоќен од сегашните компјутери. За остварување на ова Hewlett-Packard ќе ја замени сегашната […]

Прочитај повеќе

Hewlett-Packard го најави својот 3Д принтер со ветување дека ќе биде десет пати побрз од конкурентните принтери. Од компанијата велат дека засега оваа технологија сè уште зафаќа незначителен дел на пазарот, а за ова ги обвинуваат токму бавноста на конкурентите, но и релативно високата цена. Со новите принтери HP ќе се обиде да ги надмине […]

Прочитај повеќе

Hewlett-Packard и официјално објави дека се дели на два дела. Едниот HP Inc. ќе биде задолжен за персонални компјутери и принтери, а вториот дел Hewlett-Packard Enterprise ќе биде задолжен за останатите бизнис услуги како сервери и „storage“ и слично, јави Wall Street Journal. Иако делењето на Hewlett-Packard се случи деновиве, сепак веста е доста стара. […]

Прочитај повеќе

Hewlett-Packard во соработка со Microsoft ќе издаде Windows лаптоп кој ќе чини само 200 долари. Лаптопот е дел од предизвикот кој гигантот од Сиетл им го испорача на своите партнери, креирање на Windows 8.1 лаптоп компјутери по eвтини цени до 250 долари. HP Stream 14 е првиот од овие компјутери, вели Мobile geeks. Овој лаптоп […]

Прочитај повеќе

Корисниците не се задоволни со Windows 8 и се чини дека голем број од нив се заинтересирани за компјутери кои доаѓаат со Windows 7. Поради овие барања на корисниците, Hewlett Packard се одлучи на корисниците повторно да им ги понудат своите конфигурации со претходната верзија на оперативниот систем, Windows 7. HP ја започна кампањата под […]

Прочитај повеќе