По само три години откако Google ја претстави првата 1.1 верзија на мобилниот оперативен систем, Android веќе е сериозен играч на пазарот на паметни телефони, и од него се очекува да стане и доминантната платформа. Прашање на време е само кога ќе го помине iOS во бројот на апликации, моментално Android има околу 300.000 апликации, […]

Прочитај повеќе

Google го ослободи кодот на најновата верзија на Android, 4.0, или популарно познат како Ice Cream Sandwich. Ова е доста интересен потег од страна на Google кој претходно одбија да го објават кодот на Honeycomb, верзијата за таблет компјутери, велејќи дека причината за тоа е дека производителите би го користеле и за телефони и со […]

Прочитај повеќе

На RootZWiki беа постирани неколку слики од Ice Cream Sandwich верзијата која работи на Nexus S. Сликите покажуваат променет Android интерфејс и од тоа што може да се види, доминира сината боја, има поразличен нотификациски таб и има копче за побрзо префрлање меѓу апликации. Од премногу замаглените слики не може да се види целиот интерфејс, […]

Прочитај повеќе

Според Елдар Муртазин кој е познат тоа што кај него стигаат прво информациите пред да дојдат до другите, Google заедно со LG работи на нов Nexus таблет со Honeycomb платформа кој ќе биде лансиран ова лето.

Прочитај повеќе

Android, мобилнот оперативниот систем е со отворен код, секој програмер и производител на мобилни уреди може да го искористи за свои потреби, да го модифицира.

Прочитај повеќе

Хакери од XDA-Developers форумот користејќи рутирани Android телефони успеаја да го стартуваат се-уште- необјавениот Google-ов музички сервис за синхронизирање на музиката со облакот.

Прочитај повеќе

Андроид станува многу, многу популарен. Фановите на оваа платформа си направија своја социјална мрежа I am android, а Radio Android ги учи оние кои сакаат да развиваат вакви апликации како да го направат тоа преку TV cast.

Прочитај повеќе

Развивачите на апликации сега ќе можат да го искористат алатките за софтверски развој (SDK) и плагини со алатките за развој на Android (ADT) за да креираат апликации за новиот Honeycomb, односно верзија на Android мобилниот оперативен систем кој е приспособен за таблет компјутерите.

Прочитај повеќе

Adobe најави дека Flash 10.2 ќе биде инсталиран на некои таблет компјутери и на повеќето Android Honeycomb таблет компјутери во „следните неколку недели“. Според Adobe, во 2011-та ќе се претстават околу 50 таблет компјутери кои ќе понудат богато веб искуство, а повеќето ќе користат Flash.

Прочитај повеќе

HTC го претстави 7-инчниот таблет Flyer, кој го промовира како уред за „сериозен гејминг каде и да отидете“. Таблетот ќе работи на Android 2.3 оперативниот систем, не е новата Honeycomb верзија наменета за таблети што може да биде проблем во поглед на конкуренцијата. Flyer го има и со HTC Sense интерфејсот, познат на многумина бидејќи се користи на куп разни HTC уреди.

Прочитај повеќе

Dell има во планови во текот на 2011 и 2012-та година да објави неколку паметни телефони и таблет компјутери, од кои некои ќе работат на Android Ice Cream и Windows 8, открива Engadget повикувајќи се на доверлив Dell документ со зацртан стратешко производство.

Прочитај повеќе

Во Motorola Xoom таблетот, длабоко закопана во опциите, се наоѓа опција Encrypt Тablet, која е опција за енкриптирање на сите лични податоци на таблетот со лозинка или PIN број, открива Engadget.

Прочитај повеќе