По повеќе одлагања и поприлично доцнење, еден од најдобрите производители на дигитални камери RED Hydrogen го претстави својот телефон. Компанијата ветуваше многу за својот телефон, но за жал испорача хаос. Најверојатно најголемото разочарување е „холографот“. За жал баш и не е тоа. Уредот доаѓа со специфичен екран, кој наликува на детските играчки кои прикажуваат повеќе […]

Прочитај повеќе

Првите HoloLens очила со проширена реалност се достапни за девелоперите, најави Microsoft на својата Build конференција. На настанот компанијaта претстави нови можности на уредот, а дополнително беше претставен и развојот и напредокот на некои од постоечките апликации. Една од најинтересните апликации за HoloLens e Destination: Mars, во која на корисниците кои можат да ја истражуваат […]

Прочитај повеќе

Јапонски истражувачи кои креираат „холограм“ (ако може така да се нарече) кој може да се допре, односно да има интеракција помеѓу вас и клонот кој се проектира. Повеќе за технологијата има на Motherboard.

Прочитај повеќе

Оливер Павличевиќ e српски дизајнер кој сам во својот дом креираше виртуелен холограм, вели Startit.rs. Холограмот ги воодушеви сите, а можеби најмногу го фали Мајк Бучер, уредникот на TechCrunch, кој вели дека „Иднината е веќе тука, но никогаш не им е достапна на сите истовремено“. Станува збор за доказ за концепт кој треба да биде […]

Прочитај повеќе

Интернет е преполн со куп креативни „направи-си-сам“ идеи, но ретки се оние кои се поедноставни и поимпресивни од предлогот на Mrwhosetheboss со чија помош паметен телефон се претвора во проектор за холограм. Се што е потребно за креирањето на „холограмот“ се стара пластична кутија за CD, модифициран gif или видео и сосем малку трпение за […]

Прочитај повеќе

Вистински холограм е научно-фантастична технологија, видена само во популарните серии како Star Trek, но, сепак не е толку далечна како што мислиме. Наскоро ќе видиме холографски 3Д проекции и во македонските бутици, продавници и други места каде може да се тестира овој нов вид на маркетинг. Се работи за Dreamoc проектори, донесени од Total Media, […]

Прочитај повеќе

Индискиот кандидат за премиер Нарендра Моди користи холограми за да може да стигне да им се обрати на 800-те милиони граѓани во најразличните делови од земјата. Оваа холограмска технологија крстена како „3Д холографски митинг“ му дозволува на г. Моди да присуствува на 100-тина настани истовремено, велат од неговата партија Baratiya Janta. Но, користењето на холограмите […]

Прочитај повеќе

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се појави пред граѓаните на Измир како три-метарски холограм. Премиерот, кој се наоѓа под истрага за корупција, не успеа да стигне на време за закажаниот настан, па ја пренесе пораката стоејќи пред камера и зелено платно, што беше подоцна проектирано како холограм во плава боја пред граѓаните. Иако холограмите не […]

Прочитај повеќе

Дали Microsoft планира да го револуционира гејмингот и центарот за домашна забава? Новиот патент на Microsoft, предвидува систем кој прикажува слика на целата околина, поточно на целата соба, налинк на Holodeck што го имаме видено само во научно-фантастичната серија Star Trek. „Уживањето на корисниците во видео игрите и сродните медиуми може да се зголеми со […]

Прочитај повеќе

Intel и Nokia отворија лабораторија за истражување на 3Д мобилен интерфејс со виртуелна реалност. Во лабораторијата ќе бидат истражувачи од двете компании кои ќе работата на МееGo мобилниот оперативен систем на Intel и Nokia.

Прочитај повеќе