Џејмс Камерoн, режисерот на некои од најспектакуларните холивудски филмови како Avatar, Titanic и Terminator, вели дека филмските студијата не ја користат 3Д технологијата како што треба бидејќи се повеќе се ослонуваат на ефектите и технологијата за креирање на профит. Поради ова големите студија не ги слушаат режисерите кога се во прашање ефектите кои се додаваат […]

Прочитај повеќе

Пред само девет месеци Grumpy Cat беше непозната мачка некаде во Аризона, во гратчето Мористаун со популација од само 227 жители. Денес, таа е интернет феномен препознатлив ширум светот. A, благодарение на Бен Лашес, агент за интернет мачки (ова звучи чудно, но мачките се популарни животни на интернет, па некој се досетил да профитира од […]

Прочитај повеќе

Да, добро прочитавте. Забележано е како вработените во холивудските студија нелегално преземаат филмови од нивните конкуренти и тоа преку BitTorrent. Студијата како Warner Bros., Disney, Paramout Pictures и др. иако бележат загуби, сепак нивните вработени симнуваат филмови и игри од торенти. TorrentFreak направи истражување со компанијата Scaneye и забележа дека голем број на пронајдените IP […]

Прочитај повеќе

Дискусијата за ACTA се шири сѐ повеќе. Ми се чини дека до сега воглавно зборувавме за последиците до овој договор во однос на тоа што ќе му се случи на интернет и нам како корисници. Ако им успее на активистите да го одбранат интернетот во ЕУ, тогаш и ние во Македонија ќе бидеме ќар. Ако […]

Прочитај повеќе

Влијателните ИТ компании од Силиконската долина претија отворено писмо до Вашингтон барајќи од властите да размислат поубаво пред да ги прифатат предлог-законите Stop Online Piracy Act (SOPA) и Protect IP Act кои се наоѓаат пред американскиот Конгрес. Овие два акти велат дека властите и компаниите (читај: Холивуд и музичките студија) ќе имаат моќ да бараат […]

Прочитај повеќе

Приказната за Fx3x е една од тие успешни приказни на која може само да и се восхитувате. Инспирирани од визуелните ефекти на Terminator 2 во 1991 година, Кристијан Даниловски и Миливоје Ѓорѓевиќ – Мишко стартуваат компанијата за анимација и визуелни ефекти. Дваесет години подоцна, Fx3x зад себе има неверојатни достигнувања – номининација за EMMY за […]

Прочитај повеќе

Кој би рекол дека дигитален апарат би можел да стане стандардна опрема за снимање филм. Колку и да е чудно, токму таква судбина доживеа апаратот Canon EOS 5D Mark II. Овој апарат својата премиера ја имаше во 2008, и од тогаш е еден од најпосакуваните дигитални апарати меѓу професионалните фотографи. Најновата вест поврзана околу Canon […]

Прочитај повеќе

Таман ќе помислам дека во Холивуд го направиле најглупавиот можен потег,oд ЛА веќе стигаат деманти. Според Hollywood reporter, продуцентите Лоренцо ди Бонавентура и  Гиги Притзкер решија да направат филм според аркадната игра од осумдесетите Space Invaders. Ова секако не е прв филм кој ќе се прави според видео игра, меѓутоа тоталниот недостиг на приказна во […]

Прочитај повеќе

isoHunt во својата борба против Холивуд и обвинувањата за нарушување на авторските права поднесе жалба до судот велејќи дека дека Google, a не тие, е најголемиот BitTorrent пребарувач на интернет.

Прочитај повеќе

Огромниот успех на Аватар, кој е најуспешниот филм во 2010 година со 3 Оскари, резултираше и со рекордно пиратирање.

Прочитај повеќе

 
Еве уште една неверојатна приказна која го вклучува YouTube, мал буџет, но голема креативност и огромен успех. Се работи за „Panic Attack” краток филм на уругвајскиот продуцент Феде Алверез. Откако го закачил краткото видео на YouTube, само по неколку дена, холивудските студија започнале да му тропаат на врата и му понудија филмски договор вреден 30 милиони долари!

Прочитај повеќе

Денеска гејминг индустријата прави профит поголем од тој на музичката и филмската индустрија заедно. Видео игрите се појавија и на мобилните, најуспешните iPhone апликации се видео игри. Просечната старост на гејмерите е од 25-30 години. Неодамна и ЕУ ги одобри игрите како добро нешто за децата за да развиваат вештини и креативно размислување.

Прочитај повеќе