Креативните професии не требаше да бидат замени од роботи, ниту од вештачка интелигенција. Сепак дел од професиите кои се сметаа за креативни и „безбедни“ ќе бидат опфатени со „автоматизацијата на работните места“. Напредокот на роботика и вештачка интелигенција и замена на луѓето со машини и алгоритми вообичаено требаше да помогне со задачи кои се репетитивни […]

Прочитај повеќе

WarnerMedia неодамна откри дека планира да го затвори FilmStruck. Затворањето на платформата е дел од издавањето на стрим сервис на AT&T кој сега е сопственик на WarnerMedia. Платформата за стрим на уметнички филмови и класици има љубители кај публиката која сега полесно може да пронајде филмови кои претходно тешко се наоѓаа. FilmStruck доаѓаше со претплата, но едноставноста […]

Прочитај повеќе

Хакерот кој ги проби iCloud профилите на холивудските ѕвезди и ги објави нивните разголени видеа и фотографии ја дочека заслужената казна. Џорџ Гарофано ќе мора да одлежи 8 месеци во затвор, што изгледа како блага казна. Жртви на нападот беа 240 луѓе, помеѓу нив неколку супер популарни актерки и спортистки. Џенифер Лоренс, Хоуп Соло, Кирстен […]

Прочитај повеќе

Последниов месец повеќе серии и филмови имаат премиери на торент отколку на телевизија. Најнова жртва е студиото Disney, и според непотврдени извори, продолжението на Пиратите од Карибите. Хакери дојдоа до копија на филмот и бараат од студиото откупнина. Доколку не им биде исплатен откупот се закануваат дека ќе го споделат филмот на торенти пред премиерата, […]

Прочитај повеќе

Се чини дека холивудските студија конечно ги пронајдоа виновниците за споделувањето на неколку филмови пред нивните премиери. The Revenant, Hateful Eight и  The Peanuts Movie беа објавени на торент неколку недели пред своите премиери во кино салите. Се чини дека вината за ова ќе ја поднесе агенцијата за пронаоѓање таленти Innovative Artists. Студиото Warner Bros. тврди […]

Прочитај повеќе

Хакерска група бара 3,6 милиони долари да ја вклучи повторно мрежата во медицински центар во Холивуд. Засега е непознато која група стои зад нападот, но трендот да се користи ransomware е очигледен, иако овој пат наместо лични компјутери и податоци, станува збор за болница. Откупот треба да биде исплатен во 9.000 биткоини. Нападот е направен […]

Прочитај повеќе

YouTube се обидува да изнајде начин за ре-емитување на серии и филмови. Директори од YouTube и Alphabet (поранешен Google) се сретнаа со челници на повеќе холивудски студија, а тема на разговор била лиценцирање на нови содржини, јави Wall Street Journal. Преговорите се обид на YouTube да му конкурира на Netflix и неговото video-on-demand кое станува […]

Прочитај повеќе

Мобилните апликации се подобар бизнис од снимањето филмови, вели анализата на Хорас Дедиу oд Asymco, којa прави споредба на двете индустрии. Apple на развивачите на апликации во 2014 година им исплатил над 10 милијарди долари, бројка која ја надминува заработката на кино благајните на филмовите од Холувуд. Доколку на оваа бројка се додадат парите од […]

Прочитај повеќе

Facebook не е заинтересиран единствено за видеоигри за својата инвестиција во Oculus Rift. Друштвената мрежа ќе се обиде да го искористи целото свое влијание во холивудските студија за да креираат содржини за сетот за виртуелна реалност. Последниве неколку недели претставници на Facebook се среќаваат со продуценти од голем број филмски студија и прегоавараат за содржини […]

Прочитај повеќе

Видеоиграта Kim Kardashian Hollywood од Glu Mobile, за Android и iOS, може да заработи 200 милиони долари доколку се остварат прогнозите на аналитичарот Даглас Кројц, a 45 отсто од заработката оди кај г-ѓа Кардашиан. Не постои лош публицитет, нели? Иако е очигледно дека поради брендот Ким Кардашијан играчите ја играат играта, во овој момент играта […]

Прочитај повеќе

Кристијан Даниловски, ко-основачот на Fx3x, ќе одржи мотивациски говор на Weekly Dose of Acceleration, во кој ќе се обиде да го пренесе своето искуство за успехoт во Холивуд. Fx3x е студио за специјални ефекти од Скопје со над 150 артисти, кое од своето основање во 1997-ма година работеше на куп холивудски блокбастери од кои позначајни […]

Прочитај повеќе

Филмското студио Pаramоunt ќе прекине да ги испорачува филмовите на 35 милиметарски филмски ленти и отсега сите копии кои ќе бидат испорачувани низ кината во САД ќе бидат дигитални. Во останатите региони каде што кино салите сè уште се недигитализирани, Paramount ќе продолжи да ги испорачува 35 милиметарските филмови, но се чини дека е прашање […]

Прочитај повеќе