Претседателската кампања во САД и дебатите се главна вест во светските медиуми. Сепак се чини дека Доналд Трамп е вистинска мотивација за: развивачите на софтвер; креаторите на видео игри; дизајнерите и куп други креативни професии. Нова алатка за донации Troll Trump им овозможува на сите кои не го сакаат Доналд Трамп или можеби ја сакаат […]

Прочитај повеќе

Џулиан Асанж, основачот на Wikileaks, е офлајн. Причината за ова е што амбасадата на Еквадор не сака да влијае на изборите во САД, откако Асанж објави информации од мејловите на Клинтон и предупреди дека Wikileaks имаат уште многу податоци за објавување кои ќе влијаат на изборите. Првично обвинувањата беа дека станува збор за сајбер напад […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) ја потврди веста дека го истражуваат сајбер нападот врз серверите на Демократската партија, пренесе CBS News. „Во моментов разгледуваме колкав е обемот на нападот“, велат од FBI. „Ова е сериозен проблем и ние ќе продолжиме да го истражуваме и ќе ги пронајдеме виновниците кои се закана во сајбер просторот“. Во […]

Прочитај повеќе

Дали YouTube е поважен од телевизијата? Друштвените мрежи и платформите за споделување на видео не само што се користат за популаризирање на идеи, туку се почесто и за најава на политичките планови. Токму YouTube е платформата која ја избра Хилари Клинтон за јавно објавување на својата номинација за претседателски кандидат на Демократите. „И јас се […]

Прочитај повеќе

Twitter за својот 5-ти роденден покани 16 славни корисници да објаснат зошто го сакаат Twitter.

Прочитај повеќе