Саемот кој се одржува во Берлин, IFA, е едeн од најголемите технички настани кои се одржува во Европа. Периодот во кој се одржува се поклопува со периодот во кој компаниите ги претставуваат уредите кои ќе бидат достапни за продажба за новогодишните празници. Најголемите производители ги презенитара своите уреди и еве дел од нив. Acer: Switch […]

Прочитај повеќе

Лаптопот кој по многумина е најдобриот лаптоп за 2016-та година, надминувајќи го дури и MacBook Pro ќе добие нов модел. Dell најави дека нивниот лаптоп – XPS 13 наскоро ќе добиде хибриден, таблет/лаптоп модел. Надградбата не застанува тука. Dell ќе го надгради и процесорот па новата верзија на лаптопот ќе доаѓа со Kaby Lake процесор. Оваа […]

Прочитај повеќе

Шпанскиот производител BQ започна со промоција на подолго најавуваниот Ubuntu хибрид. Aquaris M10 е таблет кој може да се користи и како десктоп доколку се поврзе со монитор. Без монитор, Aquarius M10 има 10,1 инчен екран со 800х1280 резолуција, што е сосем доволно доколку се поврзе со глувче и тастатура да се користи како лаптоп. […]

Прочитај повеќе

Apple нема намера да креира хибриден лаптоп, кој би бил комбинација од iPad и Mac, вели директорот Тим Кук. Компанијата смета дека доволно ги познава своите корисници и дека нема да има интерес од вакви уреди во блиска иднина. „Убедени сме дека корисниците не бараат спој на iPad и Mac. Она што не загрижува е […]

Прочитај повеќе

Најголемото изненадување меѓу новите уреди на Microsoft е нов хибриден компјутер, кој воопшто и не беше споменуван пред презентацијата. Сепак уште поголемо изненадување се насловите на медиумите кои го фалат уредот како „најдобриот хибриден лаптоп“ или „MacBook Pro убиец“. Microsoft вели дека станува збор за најбрзиот 13-инчен лаптоп досега. Иако повторно станува збор за хибрид, […]

Прочитај повеќе

Asus ги најави своите нови таблет и лаптоп компјутери на Computex 2013 саемот кој се одржува во Таипеј. Asus Zenbook, Asus Transformer Book Trio, Asus MeMo Pad HD 7 и Asus MeMo FHD 10 се новите уреди кој ќе се приклучат на досегашната линија. Asus Zenbook Infinity е новиот ултрабук од компанијата чии заштитен знак […]

Прочитај повеќе

Lenovo за прв пат го претстави својот нов производ IdeaPad Yoga на CES 2012. Станува збор за хибриден „акробатски“ ултрабук-таблет компјутер со целосен екран на допир и Windows 8 оперативен систем. Во Македонија е достапен и о двете гoлемини oд 13,3 и 11,6-инчни. Ние на тест го имаме поголемиот Lenovo IdeaPad Yoga 13. Yoga 13 […]

Прочитај повеќе

LaFerrari, првиот хибриден автомобил на култната италијанска компанија, ќе го користи Siri на Apple како интегриран гласовен асистент и има два iPad Mini таблет компјутери вметнати во седиштата за да се користат како мултимедијални центри со пристап до апликации, игри и видео содржина. Сите 499 примероци од неверојатниот LaFerrari се веќе продадени за по 1 […]

Прочитај повеќе

(Дискутирајте за рецензијата на форумор на It.com.mk) Кога станува збор за дизајн, функционалност и иновација на преносните компјутери Asus е една од ретките компании кои на ова поле не се плашат да претстават новитети кои се одлично прифатено од корисниците. Во ерата на ултрабук лаптопите и мултифункционални уреди Asus излезе со неколку свои продукти, меѓу […]

Прочитај повеќе

Додека сите се фокусирани на креирање хибриди меѓу лаптоп и таблет компјутер, Asus се реши да отргне од толпата и да си претстави своја откачена идеја на уред кој е хибрид од таблет компјутер и паметен телефон. Asus PadFone 2 е единствениот ваков уред на пазарот. Развиван е скоро две години за да може да […]

Прочитај повеќе

Lenovo е последниот производител кој ги претстави своите Windows 8 уреди. Како и Surface на Microsoft, но и голем број други уреди, и Lenovo акцентот го ставен на хибридните таблети. Концептот на Yoga 11 и 13 е едноставен лаптоп чија тастатура можете да ја завртите за 360 степени. Со ова ноутбукот се претвора во таблет кој […]

Прочитај повеќе

Dell на IFA 2012 во Берлин го најави новиот хибридeн лаптот/таблет компјутер XPS Duo 12 кој ќе работи на Windows 8. Тоа што веднаш паѓа во очи кај овој 12,5-инчен уред е што мониторот може да се откачи од рамката и да се постави во превртена позиција која изгледа „поприродна“ за таблет компјутер. Покрај присуството на […]

Прочитај повеќе