Сител телевизија објави дека ги воведува „највисоките стандарди при емитување на програмата“, односно ќе емитува во HD (High Definition). Воведувањето на високата резолуција е можно од 1 јуни кога македонските телевизии беа префрлени од аналоген во дигитален сигнал. Сител е првата телевизија која ветува целосна програма во Full HD, додека други македонски телевизии понекогаш емитуваат […]

Прочитај повеќе

Наместо CableTel сега во Македонија ќе го имаме Blizоo. Компанијата ќе нуди оптичка врска преку која ќе пренесува аналогна и дигитална телевизија, брз интернет-пристап и фиксна телефонија. Oфицијалното појавување на пазарот на брендот е закажано за 14.11, понеделник, а понудите, услугите и продажните салони ќе бидат стартувани веднаш низ Македонија. Тоа што ќе го нуди […]

Прочитај повеќе

Кој би рекол дека дигитален апарат би можел да стане стандардна опрема за снимање филм. Колку и да е чудно, токму таква судбина доживеа апаратот Canon EOS 5D Mark II. Овој апарат својата премиера ја имаше во 2008, и од тогаш е еден од најпосакуваните дигитални апарати меѓу професионалните фотографи. Најновата вест поврзана околу Canon […]

Прочитај повеќе

Наредната година ќе ја гледаме Македонската радио-телевизија во HD (висока дефиниција), пишува Нова Македонија.

Прочитај повеќе

Стив Џобс го претстави најновиот iPhone 4 на WWDC конференцијата. Иако за телефонот се знае веќе некој месец, „кажете ми ако веќе сте го виделе“ г-дин. Џобс се пошегува на почетокот на презентацијата, сепак официјалното претставување значи дека ова е конечниот дизајн на најновиот Apple-ов уред. Покрај самиот уред најавени се нови апликации кои ќе ги има во телефонот, пример FaceTime апликацијата за видео чет во живо.

Прочитај повеќе

Најновиот Nokia N8 е првиот уред кој ќе работи на Symbian^3 оперативен систем кој подржува мулти-допир и мулти-таскинг.

Прочитај повеќе

LG Electronic ги престави новите LED монитори и новата Zero Pixel Guarantee програма со која нуди бесплатна замена на новиот монитор за 72 часа од купувањето, во случај има и само еден „мртов пиксел“.

Прочитај повеќе