Во ситуации кога сте незадоволни со вашата поделба на хард дискот и се јави потреба C или D да биде со поразлична големина или пак да се додаде и Е партиција, би можеле да побарате помош од алатката која доаѓа со Windows оперативниот систем. Но, доколку сакате да преземете понапредни чекори, искористете ги бесплатните услуги […]

Прочитај повеќе

Новата серија на My Books Duo екстерни дискови Western Digital доаѓа со верзија од 20TB. Новиот хард-диск е направен од два побавни Western Digital Red дискови. Капацитетот на секој од дисковите е 10 TB и брзина од 7.200 RPM. Во RAID 0 брзината на читање е 360 MB/s преку USB 3.1, вели Tom’s Hardware. Дополнително, конфигурацијата […]

Прочитај повеќе

SSD дисковите имаа намена да го забрзаат вчитувањето на податоци кои често се отвараат и затвараат, но новите дискови покажуваат дека има простор за сѐ. Fixstars ги презентираше новите SSD од 10 и 13 терабајти, а на нив има простор да сместите што и да ви падне на памет. Големината од 13 GB нe само […]

Прочитај повеќе

Како што е редот, секој втор четврток, се одржува Beer & Code, овојпат во шеснаесето издание. Гостин ќе биде Златко Трајчески кој ќе зборува како од обичен хард-диск да направите стабилно и брзо складиште, со користење на неколку различни системи за фајлови, SSD, брза мрежа и многу, многу хард-дискови. Настанот, организиран од хрватско-македонскиот стартап Fridgecheck […]

Прочитај повеќе

Seagate наскоро ќе започне со продажба на првите хард-дискови кои доаѓаат со SMR технологија. Дискот од 8 терабајти ќе биде достапен за 260 долари или само 3 центи за гигабајт. Станува збор за хард-диск кој е наменет да биде складиште за податоци, за кои брзината на пристап не е од клучно значење. Ова произлегува од […]

Прочитај повеќе

Сопствениците на Commodore 64, Spectrum ZX и Atari се сеќаваат на времето кога видеоигрите и програмите се менуваа и користеа од касети. Благодарение на Sony, времето на магнетните ленти можеби повторно доаѓа. Sony објави дека развиле нова технологија која овозможува на лентите да се складираат 185 терабајти. Новата технологија овозможува пертходните 29,5 GB на квадратен […]

Прочитај повеќе

SanDisk го најави првиот 4TB SSD базиран на 19-нанометарска процесна технологија. Компанијата ја истакна својата заложба дека следната година ќе издаде 6 и 8TB SSD. Optimus MAX SAS SSD од 4TB ќе биде со најголем капацитет кога се во прашање дисковите од 2,5 инчи. Дискот е наменет за сервисите кои имаат потреба од интезивно читање […]

Прочитај повеќе

Playstation 4 ја доби првата рунда со Xbox One и изгледа дека тешко дека може да биде подобра одошто е. Но, само со додавање на SSD диск, конзолата станува значително подобра. Tested направи споредба помеѓу инсталираниот хард-диск, SSD и хибриден хард-диск. SSD е побрз од инсталираниот диск и скусува 5 секунди при стартување и 20 […]

Прочитај повеќе

Mоменталната поплава која ја има зафатено оваа држава ќе влијае на компјутерските производители и на технолошките гиганти како Apple, Hewllet-Packard, Dell, Intel и други. Поплавите во Тајланд, која е втората држава во светот во производство на хард дискови, веќе имаат зафатено една третина од вкупното производство што изнесува повеќе од 120 милиони хард дискови годишно. […]

Прочитај повеќе

Samsung на CeBit се пофалија со новата серија хард дискови, со кои поставуваат нов рекорд во капацитетот на еден диск, поточно 1 ТB.

Прочитај повеќе

Ова е еден краток текст во кој ќе се обидам да што е можно по сликовито да објаснам што е RAID технологијата и се што треба да се знае околу неа. Пред се наменето за оние помалку информираните.

Прочитај повеќе

Од причина што за многумина при купувањето на хард диск постои дилема кој хард диск е добар а кој полош решив да ја започнам темава со презентација на краток тест на моите 2 хард дискови кои во моментов ги употребувам, пишува Ѓокица, член на форумот, при тоа објавувајќи слики од резултати на тестови за перформансите на хард дисковите направени со HDTune алатката.

Прочитај повеќе