Поодамна, ве запознавме со начинот на кој можете да имате целосна контрола врз партициите со MiniTool Partition Wizard Free. Апликацијата и понатаму останува одличен избор, а EaseUS Partition Master е само одлична алтернатива. Овие програми се повеќе од неопходни доколку сакате да го поделите вашиот хард диск на повеќе партици. Имено, хард диск од 2 […]

Прочитај повеќе

Вашите податоци се исклучително драгоцени. Нема поголема вистина од ова, особено во моменти кога дискот ќе почне да се однесува невообичаено, или целосно ќе откаже. CrystalDiskInfo ги надгледува вашите драјвови од вашиот HDD, или SDD и прикажува податоци од SMART доменот, односно Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology, или технологија за анализа од само-надгледување и известување. […]

Прочитај повеќе

Порано или подоцна, се наоѓаме во ситуација хард дискот да е полн, а ние да немаме добар увид за тоа кои би биле најголемите престапници. WizTree е алатка која ќе ги анализира драјверите и ќе ги идентификува фајловите и фолдерите кои заземаат најмногу простор. За да можете да добиете визуелен пристап на таквите податоци, потребно […]

Прочитај повеќе

Порано или подоцна, сите сме ја доживеале немилата ситуација кога ненамерно ќе избришеме некој важен документ, хард дискот ќе нѝ откаже или пак ќе извршиме формат само за да се освестиме дека со во процесот сме изгубиле и стотици селфи фотографии. Во случај да немате направено бекап (на облак) може да направите една од две […]

Прочитај повеќе

Со оглед на огромна изложеност на мултимедијални добра, стандарниот корисник често се наоѓа во ситуација да се запраша со какви сè работи е исполнет неговиот хард диск. Ashampoo Disk-Space-Explorer 2018 го скенира вашиот хард диск и нуди детален приказ за тоа какви фајлови се кријат зад хаубата. Резултатите од таквото нешто можат да бидат прикажани како […]

Прочитај повеќе

Во ситуации кога сте незадоволни со вашата поделба на хард дискот и се јави потреба C или D да биде со поразлична големина или пак да се додаде и Е партиција, би можеле да побарате помош од алатката која доаѓа со Windows оперативниот систем. Но, доколку сакате да преземете понапредни чекори, искористете ги бесплатните услуги […]

Прочитај повеќе

Новата серија на My Books Duo екстерни дискови Western Digital доаѓа со верзија од 20TB. Новиот хард-диск е направен од два побавни Western Digital Red дискови. Капацитетот на секој од дисковите е 10 TB и брзина од 7.200 RPM. Во RAID 0 брзината на читање е 360 MB/s преку USB 3.1, вели Tom’s Hardware. Дополнително, конфигурацијата […]

Прочитај повеќе

SSD дисковите имаа намена да го забрзаат вчитувањето на податоци кои често се отвараат и затвараат, но новите дискови покажуваат дека има простор за сѐ. Fixstars ги презентираше новите SSD од 10 и 13 терабајти, а на нив има простор да сместите што и да ви падне на памет. Големината од 13 GB нe само […]

Прочитај повеќе

Како што е редот, секој втор четврток, се одржува Beer & Code, овојпат во шеснаесето издание. Гостин ќе биде Златко Трајчески кој ќе зборува како од обичен хард-диск да направите стабилно и брзо складиште, со користење на неколку различни системи за фајлови, SSD, брза мрежа и многу, многу хард-дискови. Настанот, организиран од хрватско-македонскиот стартап Fridgecheck […]

Прочитај повеќе

Seagate наскоро ќе започне со продажба на првите хард-дискови кои доаѓаат со SMR технологија. Дискот од 8 терабајти ќе биде достапен за 260 долари или само 3 центи за гигабајт. Станува збор за хард-диск кој е наменет да биде складиште за податоци, за кои брзината на пристап не е од клучно значење. Ова произлегува од […]

Прочитај повеќе

Сопствениците на Commodore 64, Spectrum ZX и Atari се сеќаваат на времето кога видеоигрите и програмите се менуваа и користеа од касети. Благодарение на Sony, времето на магнетните ленти можеби повторно доаѓа. Sony објави дека развиле нова технологија која овозможува на лентите да се складираат 185 терабајти. Новата технологија овозможува пертходните 29,5 GB на квадратен […]

Прочитај повеќе

SanDisk го најави првиот 4TB SSD базиран на 19-нанометарска процесна технологија. Компанијата ја истакна својата заложба дека следната година ќе издаде 6 и 8TB SSD. Optimus MAX SAS SSD од 4TB ќе биде со најголем капацитет кога се во прашање дисковите од 2,5 инчи. Дискот е наменет за сервисите кои имаат потреба од интезивно читање […]

Прочитај повеќе