Група хакери ентузијасти од САД, во обид да ги рекреираат алатките на Националната агенција за безбедност (NSA), која неодамна беше хакирана, креираа сопствени алатки со отворен код. Софтверот и хардверот кои ги креираа, се базираат на новинарска статија на весникот Spiegel. Алатките се дело на Џо Фицпатрик, кој во кусото видео ги презентира можностите на Slotscreamer која […]

Прочитај повеќе

Над 2.500  фајлови, од кои најголем дел од фондацијата Отворено општество се споделени јавно достапни на DCLeaks. „Благодарение на него (Џорџ Сорос) и неговите слуги светот мисли дека САД се крвопии, а не светилник на слободата. Неговите робови, убиваат милиони и милиони луѓе, и го прават побогат. Сорос е олигарх кој ја спонзорора Демократската партија, […]

Прочитај повеќе

По не баш успешната прва верзија на играта Watch Dogs, во која Ubisoft вложи доста големи средства за промоција, на E3 2016-та беше најавено продолжението на играта во која вие сте хакер со уникатни способности и имате пристап до ctOS, оперативниот систем кој ја вмрежува целата инфраструктура во градот. Налик на GTA, но налик и на приказната на Mr. Robot, […]

Прочитај повеќе

Грешка во OpenSSL, популарен слободен софтвер за SSL/TLS протоколи, овозможи експлоатација на меморијата на било кој сервер кој го има имплементирано софтверот. Дека работата е навистина сериозна се наведува проценката дека два од секои три сервери на веб работат со OpenSSL. Практично, HeartBleed им овозможува на напаѓачите директен пристап до податоците складирани во меморијата на […]

Прочитај повеќе

Националната агенција за безбедност (NSA) и нејзината специјална единица наменета за специјални цели, Tailored Access Operations (TAO) кои неколку години ја следеле mексиканската влада, пристапиле до јавниот имејл на мексиканскиот претседател Енрике Пења Њето, објави Der Spiegel. Според извештајот обелоденет од поранешниот aналитичар на CIA, Едвард Сноуден, се вели дека мисијата била успешно завршена во […]

Прочитај повеќе

Најстарото и најголемо здружение на хакери, германскиот Chaos Computers Club (CCC), објави видео во кое го демонстрираат пробивањето на новиот iPhone 5S преку сензорот за читање на отпечатоци. Тие доцна во саботата го објавија својот прилично едноставен метод на хакирање, за кој Apple тврдеше дека претставува нова ера во безбедноста на iPhone. Се што треба […]

Прочитај повеќе

Oд Ubuntu форумот се украдени кориснички имиња, имејл адреси и лозинки на 1,82 милиони корисници. Пробивањето се случи во саботата, кога хакерот која се крие позади псевдонимот @Sputn1k_ ја смени почетната страница. Според објавената порака, најверојатно се работи за албански хакерски тим. „Иако лозинките не се зачувани во обичен текст, добра пракса е корисникот да […]

Прочитај повеќе

Канадски и американски безбедносни експерти открија софистицирана мрежа за сајбер шпионирање поставена од сервери во Кина.
 
Споре експертите, „Сенката“, како што ја нарекоа мрежата, се користела за крадење документи од Обединетите Нации, украдени се документи од НАТО операции во Авганистан, собрани се лични детали за индивидуалци во индиската влада и војска, се следеле новинари заинтересирани за Кина, и се соберени сите приватниот имејл пораки од изминатата година на тибетанскиот водач Далеј Лама. Но… оваа мрежа не е поврзана со неодамнешните напади врз Google кои доведоа интернет пребарувачот да влезе во конфликт со Кина.

Прочитај повеќе

Сајбер-војна или обично препукување? На почетокот на овој месец се појавија два инциденти кои вклучуваат хакерски упади и претседателски сајтови. Прво беше хакнат сајтот на македонскиот претседател Бранко Црвенковски oд хакерската група Kosova Hackers Group (KHG). Taa вест се појави на националните медиуми со извичник на крај на насловот. Извичникот значи нешто сериозно, како на пример, упад на претседателски сајт, сајт на највлијателниот човек во една земја. Евентуално пораката на KHG оставена на сајтот на македонскиот претседател беше тргната. Но проблемот со безбедноста на важни сајтови застана тукa.

Прочитај повеќе

Анкетата за 100-те највлијателни личности во технологијата, владеењето, науката и уметноста на Time привлече милиони гласови на листата на највлијателни, но ги привлече и хакерите. Прв на листата се најде moot, алијасот на Кристофер Пол, oсновачот на 4chan форумот, со помош на хакерски методи. Се започнало кога луѓето од 4chan го приметиле името на листата. Кристофер Пол се најде на листата поради неговото влијание, односно влијанието на 4chаn.org за ширење на информациите и содржината на интернет. 4chen е на листата на топ 100 најпосетени сајтови според Alexa, а често се наоѓал и меѓу 50-те топ сајта.

Прочитај повеќе