Reddit објави дека од 14 до 18 јуни биле жртва на упад на напаѓачи. Напаѓачите имале непречен пристап до некои од системите на платформата. Она што е интересно е дека напаѓачот успеал да ја заобиколи двојната автентикација преку SMS. Добра вест е дека сепак најчувствителните системи на Reddit останаа надвор од дофат на напаѓачот. Засега […]

Прочитај повеќе

Бегај на страна ransomware, хакерите си имаат друго милениче сега, a неговото име е porn-view ransom. Во последно време, еден куп корисници добија мајлови кои бараат корисниците да платат во Bitcoin доколку не сакаат нивното видео како гледаат порнографија да биде објавено на сите Facebook и на сите и-мејл контакти. Звучи смешно на прв поглед, […]

Прочитај повеќе

Безбедносни експерти открија дека милиони електронски брави, од хотели низ целиот свет, се подложни на хакирање. Безбедносен пропуст овозможува креирање на дигитален калауз што ќе може да се користи за отклучување на сите брави од производите. Експертите работеа со бравите на Vision Software, брави стари 20 години. Ова последниве неколку години експерите од F-Secure се […]

Прочитај повеќе

Хакери го нападнаа YouTube, a жртви на овој напад се неколку популарни музички видеа. Отстрането е и најпопуларното видео на сите времиња „Despacito“. Пред да биде „тргната“ песната имаше над 5 милијарди прегледи. Нападот е дело на Prosok и Kutoi’sh, жртви се и видеат на Шакира пренесе HackerNews. Сепак изгледа дека промена на текстот во […]

Прочитај повеќе

Хакирањето претставено на телевизија најчесто е потполно погрешно. Поради ова, а и со цел за подобра заштита, Motherboard работи на серијал со најдобите безбедносни истражувачи. Заедно сo експертите, во живо ќе може да видиме како се пробива заштитата на рутери и како да се заштитиме. Ова е првото видео од серијалот, иако е навистина долго е […]

Прочитај повеќе

Податоците за новиот воен авион на САД, F-35 се украдени од австралиски центар за сајбер безбедност. Станува збор за помала компанија која сепак, имала пристап до проектите на Националната агенција за безбедност, јави ArsTechnica. Натрапникот имал пристап до податоците на компанијата подолг период, во кој успеал да прибере значајни податоци. Според податоците од автстралиската компанија […]

Прочитај повеќе

Иако станува збор единствено за концепт, и наскоро нема да се користи за хакирање на компјутери, истражувачи успеаа да искористат ДНК за инфицирање на компјутер. Истражувачи од Универзитетот Вашингтон успеаја да инфицираат компјутер со ДНК низа. Секако, ова не е точно во целост. ДНК низата беше искористена како дел од анализирани податоци. Истражувачите потоа искористија постоечки безбедносен […]

Прочитај повеќе

Wikileaks објави нов дел од Vault 7 документацијата, наречена Vault 7 „Dark Matter“. Новите документи покажуваат дека Централната разузнавачка агенција имала „специјален“ метод за Mac. Агенцијата може да надгледува и прислушува лаптоп и најверојатно телефон, ако некогаш имале физички контакт до истиот. Агенцијата користи EFI напад кој може успешно да го скрие и е прилично тешко […]

Прочитај повеќе

Steam корисниците би требало да бидат исклучително внимателни при прелистување на нивниот профил, објаснуваат од Steam странатa на reddit, кое исто така беше потврдено и од Steamdb. Според објаснувањата, посебно треба да се внимава при отворање на страниците со профили и целосно да се игнорираат сите сомнителни линкови. Преку користење на ново-откриениот баг преку Cross-site […]

Прочитај повеќе

Годината заврши со обвинувања од страна на САД, а упатени до Русија дека земјата со хакирање на клучни системи и сервери на партиите во САД се обидела да влијае на резултатот од претседателските избори на кои победи Доналд Трамп. Во текот на 2017-та најавени се проверка за малициозен софтвер по енергетските капацитети во САД. Електрична компанија […]

Прочитај повеќе

Безбедносната компанија Zerodium понуди награда од 1.5 милиони американски долари за хакерот кој ќе успее да пронајде пропуст во iOS 10.  Новиот оперативен систем за iPhone, засега е без откриен пропуст. Причината за ова можеби е што оперативниот систем излезе пред едвај неколку недели. Zerodium бара „zero-day“ пропуст кој ќе им овозможи на корисниците далечински […]

Прочитај повеќе

Пред скоро една недела, Dropbox корисниците добија е-маил од компанијата кој служеше како потсетник во кој Dropbox бара да ги променат своите лозинки бидејќи „одамна“ не го направиле тоа. Е-маилот воопшто не го споменува фактот дека податоци на над 68 милиони корисници се хакирани и украдени – вклучувајќи ги нивните кориснички имиња и лозинки. Денеска, статија објавена од Motherboard […]

Прочитај повеќе