Кодот кој го користат кинеските хакери е развиен од Националната агенција за безбедност (NSA) тврдат безбедносни експерти од израелската компанија CheckPoint Software Technologies. Софтверот на алатката „Jian“ која кинеските хакери ја користат за шпионирање е речиси копија на алатки кои беа објавени во 2017 како дел од пробивањето на NSA. Сличноста е толкава што безбедносниот […]

Прочитај повеќе

Британскиот хирург Давид Нот беше консултант на операција во сирискиот град Алепо. Тој преку Skype и WhatsApp им асистираше на хирурзите во салата. За жал, по неколку недели истата болница беше цел на руски бомбардери. Г. Нот стравува дека неговиот компјутер бил хакиран и така била откриена локацијата на болницата. Поради ова, Меѓународниот комитет на […]

Прочитај повеќе

Со куп паметни уреди, центар за управување со домот, паметни светилки, звучници, противпожарни аларми и термостати, персонализацијата на домот е загарантирана и се чини неизбежна за во иднина. Бенефитите од имањето на паметен дом се супер, освен ако не ви го „киднапираат“ хакери, ситуација што може да зададе голем број на на главоболки. Речиси сите паметни уреди […]

Прочитај повеќе

Тelegram, руската апликација која се фалеше дека енкриптираните разговори се безбедни, сепак има сериозен проблем во Иран. Се сомнева дека 15 милиони ирански профили на платформата се пробиени поради безбедносен пропуст со SMS пораки, јави Reuters. Осомничена за нападот е иранската група Rocket Kitten, која е поврзана со властите, но истовремено иранските телекоми се можен […]

Прочитај повеќе

Над 650.000 кинески мобилни уреди, од кои најголем дел паметни телефони, се злоупотребени во хакерски DDоS напад со кој беше преплавен неименуван веб сајт. Бројот на уреди од кои се испраќаа „барања“ до сервисот овозможи 4,5 милијарди барања за само еден ден, велат безбедносните експерти Cloudflare. Софтверот кој е искористен за нападите е изработен во […]

Прочитај повеќе

Скандалите со сајтот за романтични средби AshleyMadison никако да престанат. Во украдените податоци на сајтот се пронајдени имејл пораки во кој основачот, Ноел Бидерман одобрува сајбер напад над конкурентите, јави KrebsOnSecurity. Станува збор за напад на Nerve.com, а во нападите врз сервисот учествувал Раја Батија, технички директор на компанијата. Avid Life Media која е сопственик […]

Прочитај повеќе

Филмот на Sony, The Interview сепак ќе ја има својата премиера на 25 декември, јавува Hollywood reporter. Хакерската група Guardians of Peace тврди дела токму овој филм е мотивација за нападите врз Sony Pictures, а Северна Кореа им се закани на сите кои се инволвирани во филмот во кој е прикажано убиството на Ким Јонг […]

Прочитај повеќе

Данскиот суд го прогласи за виновен ко-основачот на PirateBay, Готфрид Свартхолм Варг, за хакерски напад и нанесување на штета. Донесената пресуда е затворска казна од 3,5 години, а максималната казна која можеше да ја отслужи г. Свартхолм, во онлајн светот познат како Anakata, е шест години, јави Torrent Freak. Покрај него, осуден е уште еден […]

Прочитај повеќе

Anonymous продолжува да спроведува правда низ целиот свет. Oвој пат мета на хакерската група беа изралеската служба за разoзнавање Мосад, изралеските одбранбени сили, како и израелската агенција за разознавање позната како Шабак или Шин Бет. Пред неколку дена Anonymous испрати закана до Израел, најавувајќи дека ќе нападне доколку продолжи со блокирањето на хуманитарната помош наменета […]

Прочитај повеќе

<Надополнето 09.12.10>Сајтот на Mastercard повторно функционира после скоро 24 часа. <надополување>Сајтот на MasterCard е под DDoS напади од активистичка хакерска група која сака да ја одмазди Wikileaks, сајтот кој објави куп доверливи дипломатски документи.

Прочитај повеќе

Меѓу 250-те илјади доверливи дипломатски документи на САД, објавени од страна на Wikileaks, е и документ кој ја обвинува Кина за хакнување на компјутерските системи на aмериканската влада, нивните сојузници и американските бизниси, меѓу кои и Google кој во јануари остро реагираше за хакот што таргерираше уште 50-тина ИТ компании, велејќи дека ќе ја тргне цензурата од својот пребарувач во Кина.

Прочитај повеќе

При истражувањето на кинеските хакерски напади врз Google се откри дека хакерите целале кон Gaia сервисот за лозинки на гигантот кој ги контролира сите кориснички пристапи до сите сервиси на Google вклучувајќи го имејл и бизнис сервисите.

Прочитај повеќе