Надополнето: 25 јули @ 12:10 часот, 2019 Во меѓувреме, VideoLAN реши да ги засука ракавите и да ја искорити сета ограничувачка моќ на Твитер за да објасни дека нивниот плеер не е во ранлива состојба како што пренесуваат медиумите. „За безбедносниот проблем“ за VLC: VLC не е во ранлива состојба, проблемот се однесува на libebml, […]

Прочитај повеќе

Никој не сака да памети бројни, долги и комплицирани лозинки. Но, ваквото нешто е задолжително доколку сакате да направите одредени напори за зачувување на приватноста и да заземете побезбеден став. Работите стануваат двојно очајни кога вашите паметно осмислени лозинки, кои со години сте ги внесувале само за да бидете побезбедни, станат откриени од хакери и […]

Прочитај повеќе

Хотелскиот ланец Marriot ги доведе во опасност своите посетители. Минатата недела Marriot International откри дека хакери ја пробиле заштитата на системот за резервација на Starwood. Поради ова на над 500 милиони гости им се украдени личните податоци. Starwood е подружница на Marriot International. Станува збор за еден од најголемите хотелски ланци кој од 2016 година е […]

Прочитај повеќе

Минатата недела Одделот за правда на САД обвини седум Руси за онлајн напади низ целиот свет. Седмината обвинети се сомничат дека се членови на озлогласената единица GRU. Хакерите се обвинети за куп прекршоци, но најверојатно поинтересен е начинот на кој ги извршувале нападите. Изненадување е дека нема некој специјален модел кој го користат хакерите. Речиси […]

Прочитај повеќе

Хакерската група која неодамна ја проби заштитата на British Airways повторно напаѓа. Овој пат жртва се корисниците и купувачите на Newegg. Групата успеа да вметне неколку линии код со кој ги прибираше податоците на корисниците. Повторно дел од податоците кои се украдени се од платежните картички на купувачите. Хакерите имале пристап до чувствителни податоци од […]

Прочитај повеќе

„Профилот ви е суспендиран“. „Итно променете ја лозинката“. „Добивме барање за промена на лозинката, ако не потекнува од вас итно променете ја лозинката“. Ова се дел од речениците со кои хакерите ги залажуваат корисниците да им ги „испратат“ лозинките. Но, за разлика од пред неколку години кога поштата која не доаѓа од компании беше лесно […]

Прочитај повеќе

Популарните хакери “Pangu Team” го пронашле багот наречен ZipperDown во 15,978 iOS апликации кои биле симнати над 100 милион пати. Малку е познато за багот моментално. Во зависност од тоа кои пермисии се дозволени на апликацијата, напаѓачите можат да го променат кодот во податоците на инфицираната апликација или пак да добијат способност да извршат код […]

Прочитај повеќе

Хакери по втор пат се обидоа да ја пробијат заштитата на јужно корејската биткоин берза YouBit. Берзата сега поднесе документи и започна процедура за банкрот, јави BBC. Банкротот е директна последица на сајбер нападите во кои берзата изгуби 17% од крипто-валутите кои ги чуваше. YouBit не откри колку и што е украдено во вториот напад. […]

Прочитај повеќе

Најталентираните хакери се собрани во Лас Вегас каде се одржува Defcon. Организаторот оваа година претстави интересен предизвик, „Voting Machines Hacking Village“, хакирање на машините за гласање во САД. Целта на натпреварот беше да ги предизвика учесниците да прoнајдат безбедносни пропусти во петте машини кои ги обезбеди организаторот. За помалку од еден ден хакерите успеаја да […]

Прочитај повеќе

Емануел Макрон е новиот претседател на Франција. Сепак на неколку дена пред изборите, во изборниот молк во јавноста беше објавена имејл комуникацијата на кандидатот за претседател. Се покажа дека комуникацијата не влијаеше на резултатот на изборите, но останува прашањето, кој ги организира нападите? Слични објави имаше и за Хилари Клинтон, иако таа имаше доволно време […]

Прочитај повеќе

Министерството за правда на САД обвини двајца руски шпиони за хакерските напади на Yahoo. Обвинетите руски државјани Дмитри Александрович Докулаев и Игор Анатолјевич Сишчин се дел од ФСБ. Покрај вработените во ФСБ, обвинети се и двјаца хакери; еден руски и еден канадски државјанин со потекло од Казакстан. Четворицата се обвинети за напади на Yahoo, но и […]

Прочитај повеќе

Обезбедувањето на казината е едно од најдобрите. Вообичаено казината имаат најнова заштита од технологија и апарати и софтициран видео надзор. Сепак, секој нов хак може да ги натера на панична реакција. Во 2011 казина во Европа забележија дека банкоматите на Novomatic исплаќаат несразмерно. Сепак, по инспекцијата на апаратите софтверот беше сосем во ред, а апаратите […]

Прочитај повеќе