Кога се подготвував да дојдам на оваа конференција, бев загрижен за тоа што ќе го кажам. Доаѓам од организација која воглавно се занимава со хакирање и не бев сигурен дали ќе можам да го спојам тоа со темата на овој настан. Но, тогаш се сетив на нашата вообичаена дефиниција за хакерите – луѓе кои игриво […]

Прочитај повеќе

Директорот на американската Национална агенција за безбедност предупреди дека хакерите-активисти во наредниве година-две ќе имаат потенцијал да срушат електрични мрежи, пренесува Wall Street Journal. Според генералот Кијт Александер, сајбер нападите се сериозна опасност врз компјутерските мрежи, а Anonymous се една од групите кои имаат потенцијал да прераснат во закана за американските и други влади, како […]

Прочитај повеќе

Глен Мангхам, 26 години, призна пред британскиот суд дека го инфилтрирал Facebook од домот на неговите родители. Мангахам со своите активности предизвика страв од индустриска шпионажа за пробивањето на Facebook. Aмериканските власти подигнаа паника за целиот случај, и типично за британските судови, хакерот доби казна затвор, која најверојатно служи како пример за сите други кои ќе […]

Прочитај повеќе

Хакерската група и прати заканувачка порака на Бугарија со барање да го послушаат народот и да се тргнат од контровезниот договор ACTA. ACTA e трговски договор составен со цел да се справи со трговијата на фалсификати и пиратеријата. Многумина стравуваат дека ACTA ќе може да ги постави темелите за интернет цензура бидејќи дозволува строги казни […]

Прочитај повеќе

Хакери што се нарекуваат себеси Lords of Dharamaja го објавија изворниот код на алатката за далечински пристап pcAnywhere на Symantec, која е една од најголемите безбедносни компании во светот. Претходно хакерите бараа 50.000 долари од Symantec за да не го објави кодот. Хакерите кои стојат позади ова „изнудување” тврди дека ги прелажале Symantec да му понудат […]

Прочитај повеќе

Безбедносната ситуација на македонските сајтови би ја нарекол како „принудна сигурност“ бидејќи се штити она што мора, не она што треба, вели Гоце Ѓоргиоски, основачот на Hacker.mk. „Постојат мал број сајтови кои се заштитени како што треба. Има и голем број на сајтовите кои имаат „принудна сигурност“, како што ја нарекувам, односно се реагира само […]

Прочитај повеќе

Во насока на новогодишната атмосфера и плановите за наредна година сметавме дека е добро да ги споделиме нашите превидувања во полето на информациската безбедност за наредната 2012 година. Од искуството од сите претходни години јасно е дека и понатаму компјутерската и информациската безбедност ќе продолжат да се дел и решението на најголемите проблеми во ИТ […]

Прочитај повеќе

Декодиран iPhone е добар iPhone. Ако досега не сте го ослободиле вашиот iPhone од прангите на Apple, сега имате шанса многу лесно да го направите тоа. Последната верзија на RedSn0w сега вклучува и тотално ослободен iPhone што работи на најновата верзија на оперативниот систем iOS 5.0.1 откако iPhone хакерот Pod2g успеа потполно да го декодира. После веќе неколку месечна […]

Прочитај повеќе

Facebook профилот на еден од најпопуларните веб огласувачи Пазар3.мк моментално се користи за ширење на етничка и верска омраза, и за промовирање на сајтови кои немаат врска со огласувачот. Веќе два дена хакер со име „Командант Тели“, ако може да се верува на поставената слика, го злоупотребува профилот на Пазар3.мк. Освен што постира навредлива содржина […]

Прочитај повеќе

Последна недела е од 2011-та година и време за осврт на настаните во гејминг светот кои се повеќе збир од безбедносни пропусти, расправи и погрешни видувања за начинот на како се менува традиционалниот гејминг, одошто претставување на нови модерни игри. Но, имаше игри, и тоа одлични! Бевме дарежливи, па прогласивме неколку игри за игри на […]

Прочитај повеќе

Контроверзните хакери-активисти Anonymous украде стотина илјади имејлови, лозинки, кредитни картички и други податоци од американската безбедноста компанија Stratfor. Според хакерите, украдени се 200 GB податоци. Сајтот на компанијата е изгасен, и се суспендирани сите активности на серверите и имејловите на Stratfor. Happy #LulzXmas | @STRATFOR database dump + 30,000 cc/ccv #s —pastebin.com/q5kXd7Fd | #Anonymous #AntiSec […]

Прочитај повеќе

Аpple објави нова верзија на iOS, 5.0.1, со која личниот асистент Siri не е екслузивен само за новиот iPhone 4S. Сега може легално да се активира и на iPhone 4, твитна МuscleNerd кој е познат хакер на iOS уреди. Во новиот iOS 5.0.1 фајловите кои беа претходно енкриптирани и кои служеа за портирање на Siri, […]

Прочитај повеќе