Илјадници и можеби милиони, веб страни останаа недостапни откако „падна“ GoDaddy.com . Вчера серверите на GoDaddy беа недостапни речиси 5 часа, а најмногу страдаа малите компани на кои им се потребни веб страните. GoDaddy хостира 5 милиони страни, но бројот на регистрирани домени е 10 пати поголем. Иако непотврдено, одговорноста за нападот ја предзема AnonymousOwn3r, член на […]

Прочитај повеќе

Oткако се навикнавме хакерите да ги спомнуваме во негативен контекст, доаѓа навистина прекрасна приказна за Чад Рубл кој го хакна контролерот на Microsoft Kinect за да и помогне на неговата мајка. Г-ѓа Рабл по мозочниот удар страда од Aphasia поради која не може да комуницира. „ Пред 12 години мајка ми страдаше од мозочен удар, од […]

Прочитај повеќе

Експертите ангажирани од Dropbox открија дека еден од вработените во команијата имал компромитиран профил. Како последица на ова голем број на корисници почнале да добиваат спам-пошта на адресите поврзани со Dropbox профилот. „Хакерите користеa профил и лозинка на вработен во команијата, во неговото онлајн скаладиште имаa пристап до проектна документација со имејл адреси од корисници […]

Прочитај повеќе

Дмитри Олегович Зубака од Москва, 25, е уапсен во Кипар по сомневање дека стои зад два DDoS напади врз Amazon.com што се случија во октомври 2008 години. Обвинет и за  кражба на десетици илјади кредитни картички. „Овие сајбер бандити сериозно им наштетуваат на нашите бизниси и нивните корисници. Но, старата поговорка се покажа како вистинита: […]

Прочитај повеќе

Повеќе од милион корисници на AndroidForums можe да имаат проблеми поради неодамнешното пробивање на веб страната. Хакерите стигнале до кориснички имиња, имејл адреси, енкриптирани лозинки, IP адреси, но и други помалку важни информации врзани со форумот. За среќа недостатокот кој го овозможил пробивањето на форумот е познат и сега веќе отстранет. Кодот на страната и базата […]

Прочитај повеќе

Европскиот Парламент предлага нов закон кој ќе ги синхронизира казните за сајбер-криминал ширум Европа на две до пет години затвор. Овој предлог ги таргетира сите хакери кои извршиле криминално дело или дистрибуираат и креираат софтвер и алатки за хакирање. Предлог-законот го вклучува и лажирање на IP адреси за извршување на напад, што ќе се казнува […]

Прочитај повеќе

Кристофер Чејни, 35-годишен хакер, се соочи со можни 60 години затвор откако се покажа дека е виновен за девет обвиненија за крадење на лични податоци. Тој најверојатно нема да ја добие максималната казна, но можно е да добие неколку години затвор и парична казна до 2,2 милиони долари која ќе ја плати како оштета на […]

Прочитај повеќе

„Хак“ можеби има негативна конотација, но значи и да се биде итар и креативен покрај ограничувањата, вели Dropbox во својот блог пост во кој престави видео од неодамнешна „хакерска недела“. Настанот ги вклучува вработените и пријатели на вработените кои во текот на една недела се обидуваат да испрограмираат некои интересни експерименти кои доколку се покажат […]

Прочитај повеќе

Дали може од Data Breach Investigation извештајот на Verizon да се каже дека мотивот да се протестира е поголем од мотивот да се украдат пари? Контроверзната група Аnonymous заедно со други индивидуални активисти, и за кратко LulzSec, се обвинети дека имаат удел во 58 отсто од сите украдени податоци. Мотивот на хактивистите да пробиваат и […]

Прочитај повеќе

Google Chrome конечно „падна“ по две години пркосење на хакерите на натпреварувањето Pwnium на безбедносната конференција CanSecWest. Пропустите во прелистувачот беа откриени од рускиот студент Сергеј Глазунов кој освои 60.000 долари награда од Google за наоѓање на грешката. Оваа награда е дел од понудениот фонд од еден милион долари кој Google го нуди за сите […]

Прочитај повеќе

Им ги сечеме главите на LulzSec, вели FBI откако утринава уапсија пет члена на озогласената хакерска група LulzSec. Групата стана позната откако во 50-дневен период од мај до јуни 2011-та година направи хаос во сајбер просторот пробивајќи куп сајтови на институции и компании, меѓу кои и сајтовите на CIA, Sony, eBay, американскиот Конгрес и други. […]

Прочитај повеќе

Google е толку сигурен во својот прелистувач Google Chrome што ќе даде 60.000 долари за тие хакери кои ќе најдат безбедносни дупки и багови за време на натпреварот Pwn2Own што треба да се случи следната недела. Овие хакерски конференции ги користат и официјалните организатори на овој настан Hewlett-Packard, кои нудат 60.000 долари за прво место, […]

Прочитај повеќе